Старa на фючърсиte върху Solana (SOL) на Чикагската стокова борса (CME) започна мудно, с минимална търговска активност, която предизвика опасения относно институционалния апетит за актива според K33 Research.
Анализаторите Ветле Лунде и Дейвид Цимерман от K33 Research подчертаха, че търговията с фючърси върху Solana са отбелязали само $12.3 милиона в обем на търговията през първия ден, като лихвата е достигнала $7.8 милиона.
Това е ярък контраст с предишни подобни дебюти на CME – фючърсите върху Биткойн, стартирани през 2017 г. с обем от $102.7 милиона , докато началото с Етериум през 2021 г. отбеляза $31 милиона в сделки.
За разлика от спекулативния хайп по време на старта с фючърси въху ВТС през 2017 г. или силния пазар на ЕТН през 2021 г., дебютът на SOL идва в момент на предпазливи настроения в крипто пространството.
С по-малкото пазарни катализатори, стимулиращи интереса, търсенето на дериватите на Solana изглежда слабо.
Въпреки че пазарната капитализация на алткойна съответства на предишни подобни стартове, по-ниските числа повдигат въпроси относно потенциалното въздействие на спот SOL ETF, ако получи регулаторно одобрение.
Анализаторите от K33 предполагат, че за разлика от голямото въздействие на сспот Биткойн ETF в началото на 2024 г., Solana ETF вероятно ще има ограничено влияние върху движенията на цените.
Крипто пазарът продължава да се движи вертикално, без да се вижда импулс, но няколко актива – особено токените, свързани с изкуствения интелект – привличат вниманието, тъй като са в зона на свръхпокупка.
Напоследък Sui нашумя, а екосистемата привлича внимание благодарение на засилената спекулативна търговия и DeFi интереса.
Цената на Pi Coin се повиши след дългоочакваното публикуване на плана за токеномика и миграция.
Блокчейнът на Aptos може да се насочи към значителна промяна в икономическия си модел, тъй като разработчиците предлагат намаляване на стимулите за пасивен стейкинг, за да подтикнат участниците към по-практични роли в екосистемата.