През 2022 г. индустрията на криптовалутите беше белязана от значителна нестабилност. Тъй като криптоикономиката става все по-интегрирана с останалата част от финансовата система, спадът в цените на криптоактивите и фалитът на компании като криптохедж фонда 3AC и централизираната борса FTX повдигнаха въпроси дали през 2023 г. ще се увеличи регулацията на дигиталните активи.
Според Йему Сю, съосновател на криптостартъпите ARPA и Bella Protocol и партньор-основател в ZX Squared Capital, сривът на FTX е ускорил процеса на регулиране, особено в САЩ. Той смята, че регулациите, които преди се очакваше да се появят през следващите три до пет години, сега ще се появят в рамките на следващите една до две години, особено по отношение на борсите.
Джейкъб Декър, главен вицепрезидент и директор на отдел „Финансови институции“ в Woodruff Sawyer, също прогнозира тенденция към засилване на регулирането.
Той смята, че регулаторното правоприлагане ще продължи да нараства, но очаква по-скромни промени поради сложността на технологията и различните случаи на нейното използване.
Потенциалните области на регулация включват борсите за криптовалути, които осигуряват врата за движението на парични потоци към и от света на криптовалутите.
Сю очаква регулациите да бъдат насочени към процесите на познаване на клиента (KYC), борба с прането на пари (AML) и данъчното облагане. Защитата на активите на клиентите също ще бъде приоритет като се гарантира сигурността на средствата, съхранявани на централизираните борси.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво да очакваме след скорошната корекция на пазарите?
Друг потенциален фокус на регулациите може да бъде копаенето, тъй като някои държави могат да регулират потреблението на енергия и въздействието му върху околната среда. Управлението на риска от контрагента също може да бъде регулирано, подобно на традиционните финансови пазари.
Технологичната сложност на криптовалутите обаче може да възпрепятства скоростта на регулирането. Декър смята, че законодателите може все още да не разбират технологията достатъчно добре, за да създадат адекватни закони.
В допълнение към регулирането на борсите за криптовалути, регулациите могат да се съсредоточат и върху стабилните монети – дигитални активи, чиято стойност е обвързана с други валути или стоки. Тези регулации може да са по-лесни за прилагане поради относително простия им характер.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.