В ексклузивно интервю за TV BRICS опитният дипломат Павел Князев обсъди основните приоритети на асоциацията БРИКС.
Павел Князев е опитен руски дипломат, бивш член на Съвета за сигурност на ООН и на различни международни организации. Понастоящем той активно участва в членството на Русия в БРИКС и в укрепването на отношенията с развиващите се страни във формата БРИКС+.
В ролята си на су-шерпа на Русия в БРИКС той хвърли светлина върху неотложните области на взаимодействие между държавите членки на асоциацията.
Според него сътрудничеството между страните от БРИКС продължава да се разширява значително. Той смята, че за сравнително кратък период асоциацията се е превърнала във всеобхватно стратегическо партньорство, обхващащо широк кръг от области.
Князев заяви, че всяка година сме свидетели на все по-конкретни форми на взаимодействие и създаване на перспективни формати.
Лидерите на БРИКС подчертават необходимостта от практически резултати, които да подобрят живота и благосъстоянието на хората.
Той отбеляза, че една от бързо развиващите се области на сътрудничество е здравеопазването. Дискусиите се съсредоточават върху устойчивостта на пандемии, укрепването на националните системи за здравеопазване и борбата с инфекциозните заболявания като туберкулоза и СПИН.
Князев спомена още, че меморандумът за регулиране на медицинските продукти е в последен етап, а създаването на Центъра на БРИКС за разработване и изследване на ваксини през 2022 г. се очаква да даде значителен принос към глобалните усилия в областта на общественото здраве.
Според него сътрудничеството в областта на сигурността също е приоритет, тъй като се полагат усилия за борба с тероризма и незаконния трафик на наркотици. Провежда се интензивен диалог за справяне с киберпрестъпността и гарантиране на информационната сигурност.
Дипломатът подчерта, че миналата година беше приета инициатива за премахване на убежищата за корумпирани лица и престъпни активи.
Той подчерта, че финансовите, икономическите и научно-техническите направления остават постоянни области на фокус за страните от БРИКС.
Сред забележителните събития са Споразумението за сътрудничество в областта на спътниковото дистанционно наблюдение, създаването на Алианса на БРИКС за сътрудничество в областта на професионалното обучение, инициативите за устойчиво развитие в областта на търговията и инвестициите, засиленото сътрудничество по веригата на доставки и финализираното споразумение за митническо сътрудничество.
Освен това приемането на Стратегията на БРИКС за хранителна сигурност и на Рамковия документ за партньорство в областта на дигиталната икономика допринесоха за по-нататъшното развитие на сътрудничеството.
Той сметна за важно, да се отбележи, че програмата на БРИКС е насочена към общите международни предизвикателства за развитие, пред които са изправени всички участници. Асоциацията насърчава конструктивни и обединяващи инициативи, насочени към намиране на колективни отговори на неотложни въпроси, включително глобалната продоволствена и енергийна сигурност и постигането на целите за устойчиво развитие.
Князев твърди, че регионалното сътрудничество е друга перспективна област. Както руските федерални структури, така и партньорите от БРИКС проявяват все по-голям интерес към този компонент на партньорството. Ежегодно се провеждат форуми на побратимените градове и общини на БРИКС, които насърчават съвместните усилия.
Като цяло може да се каже, че предстоят многобройни задачи, чието успешно решаване е от голямо значение за колективния напредък на БРИКС, както и на отделните страни членки.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.