Най-голямата потенциална заплаха за Apple може да бъде нещо по-мъгляво от забраната, въведена от Китай, а именно възраждането на китайския национализъм, който подтиква обикновените потребители да избягват iPhone и други устройства с чужда марка.
С това компанията се е сблъсквала и преди. Преди почти пет години Apple не успя да изпълни празничните прогнози за току-що пуснатите на пазара iPhone XS и XR заради слабите продажби в Китай.
Публично Apple обвини търговската война между САЩ и Китай и местната икономика. Но във вътрешен имейл до управителния съвет на компанията главният изпълнителен директор Тим Кук посочи и китайския национализъм и нарастващата конкуренция от страна на местните конкуренти.
По това време администрацията на Тръмп наскоро беше включила Huawei в черния списък, а тлеещото напрежение между САЩ и Китай усложняваше живота на компаниите, които са силно зависими от азиатската държава.
Приходите на Apple от Китай намаляха през фискалните 2019 и 2020 г., преди да се възстановят през 2021 г. Компанията генерира около една пета от продажбите си от Китай, който е и сърцето на веригата за доставки на Apple.
Нарастващите правителствени забрани са зловещ знак. На работниците в агенции и държавни компании все по-често се забранява да използват iPhone в офиса. Новината накара акциите на Apple да се сринат през последните два дни, изтривайки $190 милиарда от оценката си. Говорител на базираната в Купертино, Калифорния, компания Apple отказа да коментира.
На този фон в китайските социални медии се разпространиха настроения срещу Apple. Появиха се дори спекулации, че China Mobile Ltd., безжичният оператор в страната, няма да продава iPhone 15 – нещо, което държавната компания отрече.
Видеоклип, публикуван в интернет в сряда, показа силен трафик на хора в магазин на Apple в Гуанджоу, но коментарите към публикацията бързо се изпълниха с анти-Apple реторика.
Миналата година Китай нареди на правителствените си агенции и държавните компании да заменят чуждестранните компютри с местни алтернативи до 2024 г. Досега този ход не е довел до големи страдания за Apple, която през второто тримесечие отбеляза 17% ръст на бизнеса си с Mac в Китай, според данни на Canalys.
Ако потребителите в Китай се стремят да се откажат от Apple, новият телефон на Huawei може да предостави алтернатива. Той е с по-голям дисплей и батерия от предстоящия iPhone 15 Pro от най-висок клас.
Засега китайският пазар е светъл лъч за Apple в труден период. Общите ѝ продажби спадат вече три поредни тримесечия, а през последния период приходите отново ще се понижат – това е най-дългата поредица от спадове на компанията от две десетилетия насам.
Линията iPhone 15, която се отличава с удобства като титаниева рамка и подобрена камера, е предназначена да помогне на компанията да излезе от тази криза. В крайна сметка Китай има стимул да не стига твърде далеч от забраната на iPhone. Apple издържа милиони работници в страната и правителството трудно би наказало компанията, без да навреди на собствения си народ.
Източник: Bloomberg
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.