Джордан Белфорт, бившият брокер, известен като "Вълкът от Уолстрийт", твърди, че е загубил криптовалути на стойност над $300,000 при хакерска атака миналата година и че оттогава е преместил всичките си активи от борсите в студено съхранение.
Миналата седмица Белфорт се включи в Yahoo Finance Live, за да обсъди, наред с други неща, последиците от срива на FTX и разпродажбата на криптопазара.
Запитан за това доколко самият той се доверява на криптоборсите в този момент, като се има предвид, че има „кожа в играта“, Белфорт каза, че не се.
Така че всъщност ме хакнаха. Миналата година загубих повече от $300,000 от [крипто портфейла] MetaMask.
Той не уточни как е бил хакнат, кога точно, колко криптовалути са били взети и дали е имало (или има) някакво разследване по въпроса.
При това Белфорт твърди, че вече не разполага с никакви активи на борсите, като заяви:
Нямам никакви мои пари в криптовалути на борси. Всичко се намира […] в портфейл за студено съхранение, така да се каже, в [крипто портфейла] Ledger.
Той изрази мнение, че това е „много, много трудна индустрия в момента“, защото е „буквално като Дивия Запад“.
Причината – както и решението – се свежда до регулирането, твърди Белфорт.
[Индустрията] отчаяно се нуждае от регулация, отчаяно се нуждае от SEC [Американската комисия по ценни книжа и фондови борси] или от някакъв орган, който да се намеси тук и да въведе поне някакъв ред в хаоса. Дори и да го направят, пак ще има измами. Такива винаги има на всеки пазар.
Запитан какво според него е необходимо, за да може индустрията да си възвърне доверието и да ограничи измамите, Белфорт предложи огромното мнозинство от криптовалутите, около 99.99% от тях, да бъдат регулирани като ценни книжа.
„Биткойн, не вярвам, че е ценна книга. Биткойн наистина е стока или имущество, както искате го наречете. Той е децентрализиран, така че смятам, че това е нещо съвсем различно, Етериум също„, заяви той.
По-нататък той каза, че може би има и други криптовалути, които също не са ценни книжа, но той притежава единствено тези двете.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Икономиката е в най-големия балон в историята – Р. Кийосаки
Белфорт добави, че има някои по-дребни инвестиции в активи, които не продава, за чисто спекулативни цели.
През по-голямата част от интервюто бившият борсов посредник обсъждаше имплозията на FTX и проблемите, които тя е предизвикала.
Светът на криптовалутите има странен начин да поставя етикети и да дава определения на неща, които не са такива. Например FTX, според мен, не е борса. Това е […] брокерска фирма, която се занимава със собствен клиринг.
Според Белфорт това, което компанията е направила, е било измама, заявявайки:
Това беше брокерска фирма, в която се смесваха средства, те вземаха парите и ги харчеха за разточителни разходи. Но също така загубиха много пари, просто като лоши търговци.
Единственото нещо, което би шокирало „вълка“ по негови думи е ако Coinbase обяви фалит.
От друга страна, офшорните компании не се отчитат пред регулаторните органи на САЩ и „няма как да знаем какво всъщност правят“.
Освен това съществува въпросът за зарази и нерегулирани компании, които обменят средства помежду си, предположи Белфорт, като заключи, че:
[В]сички те инвестират един в друг и вземат заеми един от друг и използват ливъридж. Предполагам, че това е къщичка от карти. Те издават свои собствени токени и един човек купува друг. Това е лудост, нали?
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.