Сега, нека изясним едно нещо; този въпрос се появява в главата на всеки търговец от време на време. Дори някои хора, които не са крипто потребители питат какво ще стане с криптовалутите като цяло, ако Биткойн падне до нула?
Въпреки че някои крипто потребители не се интересуват от получаване на отговори главно, защото големият бик никога не е показвал признаци, че нещо такова може да се случи, но когато мечият тренд се засили през ноември и BTC удари цената от $3200, цяла камара търговци бяха любопитни да разберат какво ще се случи с техните фондове, борси, инвеститори и технология на дигиталната валута, ако токенът стигне абсолютното дъно.
Ще продължи ли търговията? Да. Алткойните няма да престанат да съществуват само, защото Биткойн няма да го има. Всъщност, търговците, които вярват в токени като Етериум и XRP ще продължат да търгуват. Така че ефектите от падането на BTC няма да са краят на криптовалутите, но това до голяма степен ще засегне и без това нестабилната структура на крипто пазара.
Понастоящем, пазарната капитализация на Биткойн е малко над $66 милиарда, а в момента 1 BTC се оценява на $3869. Да се каже, че BTC губи цялата си стойност, е като да се каже, че търговците престават да търгуват дни и месеци, и че бойкотират изцяло токена, което прави идеята за това още по-невъзможна.
Но ако се предположи, че това ще се случи и ако приемем, че токена с изключителна пазарна капитализация от $66 милиарда, която е в ход от 10 години, пада до нула, ефектите ще ударят отвъд крипто пазара. Неуспорим факт е, че големите брандове, вариращи от лукса до технологиите, превръщат Биткойн в основно средство за закупуване. Това означава, че стойността на BTC надхвърля сегашната му цена за търговия. Въпреки това, големият бик трудно ще падне, дори и да се пъмпнат другите алткойни, за да се обеди така или иначе скептичната общност в ценността на дигиталните активи.
Известни икономисти вече отписаха BTC. Уорън Бъфет дори заявява, че крипто не е нищо друго освен хазарт, отбелязвайки, че печалбата зависи само от пристигането на нови търговци. Това само по себе си е породило множество противници на Биткойн, които го сравняват с Понци схема.
Виждайки, че регулаторната дейност също е в процес на сериозна работа, крипто технологията все още е на етап „проба и грешка“. Падението на токен, ценен колкото BTC, ще затвори много врати за значителни инвестиции. Ако вземем предвид факта, че институционалните инвеститори са изтеглили повече от половината от инвестициите си поради мечия тренд, ситуацията би била много по-лоша, ако Биткойн загуби цялата си стойност. Прекратява се не само академичната институционална адаптация, но и по-нови инвестиции от обещаващи сектори.
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.
Биткойн отново тества нови върхове, след като премина $104,000, възвръщайки оптимизма в крипто пространството.