В последния доклад на Министерството на финансите на САЩ се изразява загриженост относно все по-широкото използване от Русия на алтернативни методи за плащане, по-специално на стабилната монета Tether (USDT), за избягване на икономическите санкции и финансиране на военните ѝ операции.
Това твърдение беше официално предадено на сенатската комисия по банково дело, жилищно настаняване и градски въпроси от заместник-министъра на финансите на САЩ, който подчерта наложителната необходимост от рамка за правоприлагане, за да се противодейства на подобно поведение, особено след като все повече разбойнически държави, престъпни групи и терористи се обръщат към дигиталните активи.
Въпреки че приемането на USDT от Русия за заобикаляне на санкциите привлича вниманието, това не е изолиран случай на замесване на криптовалути в незаконни дейности. Tether, наред с всички стабилни монети, се очертава като виден избор за незаконни транзакции. Забележително е, че макар да се наблюдава спад в общото незаконно използване на криптовалути, USDT е свързан с незаконни транзакции на стойност $19.3 милиарда през 2023 г., което е по-малко от $24.7 милиарда през предходната година.
Тази загриженост по отношение на неправомерната употреба на Tether е отзвук от неотдавнашно разследване на ООН, което подчерта нарастващата му експлоатация от измамници и перачи на пари в Югоизточна Азия.
Службата на ООН по наркотиците и престъпността подчерта тревожното нарастване на измамническите схеми, използващи услугите на Tether за бързи и необратими транзакции за създаване на алтернативни финансови мрежи. ООН подчерта спешната необходимост от стабилни правила за криптовалутите на фона на разпространението на престъпни дейности, улеснени от дигитални валути.
На фона на тези събития главният изпълнителен директор на Tether Паоло Ардоино оповести напредъка по обявения през ноември 2023 г. инвестиционен план на компанията за $500 милиона в предприятия за добив на Биткойн. Ардоино подчерта ангажимента на Tether за развитие на инфраструктурата за възобновяема енергия в латиноамерикански държави като Уругвай, Парагвай и Салвадор, като част от по-широката ѝ стратегия, както разкри в интервю за DL News по време на Седмицата на блокчейн в Париж.
С наближаването на лятото в САЩ, крипто пазарът не отразява сезония оптимизъм, на който се надяваха много инвеститори.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ официално започна разглеждане на предложението на Canary Capital за Tron ETF, което се откроява на фона на многократните забавяния в процеса на одобрение на крипто ETF-ите.
В ход, който привлече вниманието на крипто пазара, Артър Хейс, бивш главен изпълнителен директор на BitMEX и дългогодишен пазарен коментатор, подкрепи HYPE, родния актив на децентрализираната борса за деривати Hyperliquid.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.