Начало » Как разширяването на БРИКС може да се отрази на пазарите на петрол

Как разширяването на БРИКС може да се отрази на пазарите на петрол

09.02.2024 7:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как разширяването на БРИКС може да се отрази на пазарите на петрол

През 2023 г. алиансът БРИКС отбеляза растеж, тъй като прие няколко нови държави членки, които официално затвърдиха членството си в началото на 2024 г.

Сред тези попълнения бяха държави със силни икономики, включително ОАЕ и потенциално Саудитска Арабия. Тези държави извличат богатството си предимно от изобилието на природни ресурси, по-специално от петрол.

Очаквайки по-нататъшно разширяване през 2024 г., БРИКС е готов не само да увеличи колективния си БВП, но и да окаже по-голямо влияние на световните пазари на петрол. Алиансът вече е постигнал значителен напредък в утвърждаването на контрола върху по-голям дял от търговията с петрол и в насърчаването на дедоларизацията. Понастоящем БРИКС контролира 47% от световния пазар на петрол, като засенчва скромните 2.1% на САЩ.

Нарастващият размер на блока БРИКС представлява предизвикателство за интересите на САЩ предвид сравнително ограничените им петролни резерви. Следователно залогът за Съединените щати е голям, особено ако БРИКС започне да приема местни валути за сделките с петрол, което може да намали господстващото положение на щатския долар.

Освен това Китай, който е основен инициатор на инициативата БРИКС, значително разшири влиянието си в петролния сектор. В това число се възползва от понижените цени на суровия петрол, като от декември насам натрупва огромни запаси. Макар че това се дължи отчасти на санкциите срещу Русия, то подчертава стратегическата позиция на Китай да извлече значителни ползи от БРИКС и нейната траектория на растеж.

Забележително е, че други членове на БРИКС като Русия и Южна Африка също започнаха да извършват сделки с петрол извън сферата на щатския долар. С включването на допълнителни богати на петрол държави в разширяването на блока тази тенденция се очаква да набере още по-голяма скорост през 2024 г., особено ако още богати на петрол икономики решат да се присъединят по-късно през годината.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Робърт Кийосаки очаква икономически срив – Биткойн е спасението

Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.

28.05.2025 12:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Kризата с дълга в САЩ може да се задълбочи след нов законопроект според милиардер

Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.

28.05.2025 11:00 1 мин. четене Kosta Gushterov

Тайланд разчита на криптовалутите за стимулиране на туризма и финансовите реформи

Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.

28.05.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Напредъкът на Google в квантовата технология предизвиква нови опасения за сигурността на Биткойн

Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.

28.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.