Начало » Как да разпознаете и избегнете често срещани крипто измами?

Как да разпознаете и избегнете често срещани крипто измами?

21.10.2024 12:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как да разпознаете и избегнете често срещани крипто измами?

Разбирането на това как да разпознавате и да се пазите от различни крпто измами, като фишинг атаки и наскоро нашумялите романтични измами, е от решаващо значение за предпазването на вашите дигитални активи от онлайн заплахи.

Измамите с криптовалути се срещат в много форми и могат да бъдат също толкова вредни, колкото и традиционните финансови измами. Злонамерените лица често се стремят да откраднат чувствителна информация, като например кодове за сигурност, или да ви измамят да прехвърлите криптовалута в компрометиран портфейл. За да защитите активите си, е важно да разпознавате предупредителните знаци и да знаете как да действате, ако подозирате измамна дейност.

Често срещаните признаци включват опити за достъп до вашия дигитален портфейл или удостоверителни данни, като например ключове за сигурност. Някои измамници може да се представят за други лица или да предлагат фалшиви инвестиционни възможности, за да ви убедят да прехвърлите средствата си.

Често използван метод е социалното инженерство, при което измамниците използват психологически тактики, за да се представят за доверени субекти, като например предприятия или правителствени агенции. След като са изградили доверие, те могат да поискат частни ключове или прехвърляне на криптовалута. Ако доверен източник поиска криптовалута, това е силен индикатор за измама.

Романтичните измами са друга тактика, при която се създават онлайн отношения, като накрая злонамерените лица се опитват да накарат жертвите си да им изпратят криптовалута. Вярвайки, че помагат на бъдещ партньор, често губят значителни суми пари.
Всъщност ФБР съобщава, че романтичните измами са довели до загуби, възлизащи на стотици милиони долари.

Често срещани са и измамите с подставени лица и дарения, при които мошенниците се представят за знаменитости или известни личности, предлагайки да удвоят или изравнят всяка изпратена им криптовалута. Тези измами често използват фалшиви акаунти в социалните мрежи, за да създадат спешна ситуация и да притиснат жертвите към бързи действия.

Фишинг измамите, от друга страна, включват изпращане на имейли, съдържащи връзки към злонамерени сайтове, които подтикват жертвите да въведат частни ключове. Тези измами са довели до загуби в размер на милиони долари през 2022 г. и 2023 г.

Изнудването е друга често срещана тактика, при която измамниците заплашват да разкрият лична информация, ако не им бъде платено в криптовалута. Ако се сблъскате с такива заплахи, незабавно ги докладвайте на властите. Друга измама, за която трябва да внимавате, включват инвестиционни схеми, които обещават гарантирана възвръщаемост. Измамниците печелят доверие, като показват фалшива възвръщаемост на фалшиви платформи.

Избягвайте да попадате на схеми, предлагащи безплатни токени, тъй като те често са измамни. Също така, легитимните компании няма да обещават гарантирана възвръщаемост.

За да се предпазите от крипто измами, никога не споделяйте частните си ключове и бъдете предпазливи към непоискани оферти или инвестиционни възможности. Проверявайте всяка информация чрез официални източници или реномирани уебсайтове. Ако подозирате, че сте станали обект на измама, докладвайте за нея на правоприлагащи агенции. Много борси за криптовалути също предлагат ресурси за предотвратяване на измами, така че си струва да проверите при тях.

Запознавайки се с техниките, които измамниците използват, можете да защитите по-добре дигиталните си активи и да избегнете да станете жертва на крипто измама. Винаги бъдете бдителни и правете проучвания, преди да се ангажирате с каквато и да е инвестиция или проект.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Борсите засилват защитата си, след като хакери атакуват крипто платформи

С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.

18.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Иновативни кибератаки таргетират американски държавни служители

Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.

17.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Американските власти разбиха престъпна мрежа за над $250 милиона

Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.

17.05.2025 16:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Основател на NFT проект обвинен в присвояване на милиони от средства на инвеститорите

Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.

16.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.