Grayscale, водеща компания за инвестиции в дигитални активи, е може би най-известна със своя Биткойн тръст, който се търгува под символа GBTC. Grayscale е огромен купувач на Биткойн през последната година и това е един от основните начини, по които институциите са създали експозиция към класа активи.
Концепцията за Grayscale е изключително интересна. Все още няма одобрен от американските регулатори ETF, който позволява на институциите да купуват Биткойн. На много институции не е разрешено да купуват и държат реални спот BТC. Това ограничава потока от основен институционален капитал, за който се говори непрекъснато.
Следователно Grayscale създаде възможност някои от тези институции да инвестират през GBTC. По същество единствената цел на компанията е да купува Биткойн, да го обезопасява и да издава акции на традиционните фондови борси. Така че инвеститорите не купуват действителни BTC, както бихте направили на Coinbase или Binance, а по-скоро купуват собственост в компания, която сама притежава Биткойн.
Има допълнителен слой към инвестицията и нейното въздействие върху пазара. За да работи Grayscale, компанията заключва акциите на новите инвеститори за 6 месеца. Така че, когато новите инвеститори започнаха да купуват GBTC през декември и януари, те бяха задължени по договор да държат до юни/юли.
Това създава динамика, при която пазарът не е прецизно ефективен. Ако всичко, което Grayscale прави, е да притежава Биткойн, бихте очаквали стойността на GBTC да бъде проста.
Формулата трябва да бъде: Общо количество Биткойн, притежавано от Grayscale * Цена на BTC = Стойност на GBTC.
Въпреки това, поради динамиката на заключване, той винаги се търгува или с премия, или с отстъпка, в зависимост от скорошните притоци на средства. Графиката по-долу показва движението на този показател във времето.
Причината, поради която тази графика е толкова критична, е че създава стимули, които иначе не бихме могли да видим на няколко фронта. В момента можете функционално да закупите експозиция на Биткойн на стойност $10,000 на 5.69% отстъпка в сравнение с традиционна покупка на борса като Coinbase.
Това потенциално може да задържи цената на Биткойн надолу, тъй като инвеститорите, които вероятно са с дългосрочни позиции на BTC, може просто да купят GBTC на публичните пазари, което не изисква непременно покупка на Биткойн.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн продължава възхода си над $40,000
Когато Биткойн се търгува с премия, това също създава бича динамика. Търговците могат по същество да шортнат GBTC, да купят спот BTC и да заключат каквато и да е премия. Това създава много спот или фючърсни покупки, но много малък натиск при продажба, тъй като шорта е върху GBTC, а не върху самия Биткойн.
Ето защо неотдавнашното връщане към паритета (или без премия, или отстъпка, само GBTC, отразяващ неговата основна нетна стойност на активите, или NAV) е бичи сигнал. Това означава, че Биткойн се изкупува и скоро инвеститорите няма да получат отстъпка за закупуване на GBTC. След като преминем обратно към премията на GBTC, това може да доведе до огромни притоци към спот пазара на BTC и потенциално да повиши премията още по-нагоре, така че ефектът се усложнява с течение на времето.
Внимателно следете разминаването на GBTC NAV, тъй като това е огромен процент от общия BTC, който се движи около пазара, и може да бъде сигнал за предстоящо ценово движение.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.