Начало » Как БРИКС ще повлияе на петролния пазар

Как БРИКС ще повлияе на петролния пазар

24.05.2023 15:00 4 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как БРИКС ще повлияе на петролния пазар

Световните пазари са разтърсени от появата на пет развиващи се икономики, които са на път да се откъснат от настоящия световен ред.

През август, по време на годишната среща на страните от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), могат да бъдат взети важни решения с далечни последици за петролните и енергийните пазари, включително отказ от петродолара.

Страните от БРИКС привлякоха вниманието миналата година, когато обмисляха да поканят нови членове. Съюзът допълнително привлече внимание след създаването на Новата банка за развитие – алтернативна финансова институция за развиващите се страни, предложена от Китай, която оспорва господството на западните/глобалните финансови институции като Световната банка.

През 2023 г. интересът на Саудитска Арабия към присъединяване към БРИКС стана очевиден, обусловен от обтегнатите отношения със САЩ и засилените връзки с Китай и Русия. Забележително е, че през март Кралството поднови официалните си дипломатически отношения с Иран с посредничеството на Китай, сигнализирайки за присъединяването си към орбитата на БРИКС.

В средата на март МВФ съобщи, че общият БВП на петте държави от БРИКС надхвърля този на Г-7. Тази забележителна промяна в световната икономическа мощ обаче получи ограничено внимание в европейските и американските медии.

През април БРИКС отново влезе в заглавията на медиите, като 19 държави изразиха интерес да се присъединят към групата. До средата на май броят на кандидатите за членство в БРИКС нарасна до 25, а още пет държави проявиха интерес към използването на планувата от БРИКС дигитална валута за международна търговия, включително с петрол и стоки, свързани с петрола.

Решенията, взети преди и по време на годишната среща на БРИКС през август, ще имат значителни глобални последици, като могат да засилят вече значителното геополитическо влияние на групата.

Влияние върху петролния пазар

Нарастващата икономическа мощ и геополитическото влияние на страните от БРИКС имат пряко отражение върху енергийния сектор. Например, техните стабилни търговски отношения позволиха на Русия да устои на западните санкции, наложени в отговор на конфликта в Украйна. По-специално Индия се превърна в най-големия купувач на суров петрол „Уралс“, като през март на нея се паднаха близо 50% от целия такъв износ. Продажбите на Русия за Индия са се увеличили многократно след нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. Освен това както Индия, така и Китай внасят руски суров петрол на цени, надвишаващи наложения от САЩ/ЕС ценови таван от 60 долара за барел, което води до рекордно високи потоци към Китай.

Включването на Саудитска Арабия в БРИКС би засилило още повече тяхното влияние, тъй като тогава групата ще включва два от трите най-големи производители на петрол в света. Освен това съществуващите търговски и инвестиционни отношения на Саудитска Арабия с членовете на БРИКС, особено с Китай и Индия, правят включването ѝ още по-логично. Например, Китай и Индия са най-големите вносители на саудитски суров петрол и петролни продукти, а Saudi Aramco е направила значителни инвестиции в проекти в двете страни.

Нов световен ред

Администрацията на Байдън, отчитайки намаляването на влиянието си в Близкия изток поради обтегнатите си отношения със Саудитска Арабия, наскоро увеличи военното си присъствие на Арабския полуостров. Това усилие обаче може да се окаже недостатъчно, за да се възвърне загубеното влияние.

Важно е да се отбележи, че освен Саудитска Арабия и други държави от Близкия изток, включително ОАЕ и Иран, са изразили интерес към присъединяване към БРИКС. Тези държави са членове на ОПЕК+ и са големи производители на петрол със значителни търговски връзки с Индия и Китай.

Освен това няколко страни производителки на петрол като Алжир, Казахстан, Нигерия и Венецуела също изразиха интерес да се присъединят към БРИКС. Ако всички тези държави бъдат приети, алиансът БРИКС+ ще включва по-голямата част от производството на ОПЕК+.

Струва си да се отбележи, че лидерите на много от тези държави изразиха готовност да извършват международни сделки, включително с петрол, във валута, различна от щатския долар. Потенциалната загуба на дългогодишния статут на щатския долар като доминираща валута за търговия с петрол и други стоки може да има значителни икономически последици за САЩ и техните съюзници.

Водена от Китай и в по-малка степен от Индия, групата БРИКС се позиционира като потенциална заплаха за установения световен ред в областта на петрола и международната търговия. Решенията, взети от членовете на БРИКС по време на срещата им в Южна Африка през август, могат да ускорят установяването на нов световен търговски ред или отклонение от съществуващия. Последиците от тези решения са значителни и мащабни.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Нови ETF-и използват Биткойн, Етериум и злато за рискови инвестиционни стратегии

Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.

09.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Rootstock постига важни успехи в добивното дело

Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.

09.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Stripe стартира финансови сметки със стабилни монети

Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.

09.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Изтичането на капитал от американските пазари бележи ръст

Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.

09.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.