Анализаторите на JPMorgan изразиха загриженост относно потенциалното инфлационно въздействие при победа на Доналд Тръмп на предстоящите президентски избори, като заявиха, че пазарите все още не са отчели адекватно свързаните с това рискове.
В бележка до клиентите си анализаторите на банката подробно описаха няколко ключови политики, предложени от кампанията на Тръмп, които биха могли да допринесат за инфлацията. „Изглежда, че пазарите все още не са включили голяма рискова премия за инфлационните ефекти от основните политики на кампанията на Тръмп„, отбелязаха анализаторите.
Ключови политически цели, изтъкнати от JPMorgan:
Освен това експертите на JPMorgan посочиха, че Тръмп планира да замени председателя на Федералния резерв Джером Пауъл след края на мандата му. Въпреки че се обсъждаха промени в законите, които да намалят независимостта на Фед, изглежда малко вероятно такива промени да минат през Конгреса, дори ако републиканците го контролират. Въпреки това самата реторика би могла да повлияе на пазарите, като повиши дългосрочните инфлационни очаквания и засили кривата на американските държавни облигации.
В бележката, написана преди неотдавнашния дебат Тръмп-Байдън, се стигна до заключението, че политиката на Тръмп може да породи значителни възходящи рискове за инфлацията, инфлационните очаквания и емитирането на американски държавни облигации. Тези потенциални промени подчертават важността на внимателното наблюдение на променящия се политически пейзаж и неговите последици за икономическата политика и пазарната динамика.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.