Джером Пауъл, председател на Федералния резерв на САЩ, продължава да изразява оптимизъм относно постигането на целевата инфлация от 2%.
По време на 66-ата годишна среща на NABE той посочи, че всяко по-нататъшно намаляване на лихвените проценти през тази година ще зависи от предстоящите данни за инфлацията, като наблегна на потенциалното въздействие на количествените улеснения на Фед върху цената на Биткойн.
Пауъл потвърди убеждението на Фед, че инфлацията е в процес на устойчиво намаляване към целта от 2%, като същевременно определи цялостното състояние на американската икономика като силно. Въпреки че имаше опасения относно стабилността на пазара на труда, той увери присъстващите, че остава стабилен, след като се е установил от предходните колебания. Той заяви, че допълнителното охлаждане в този сектор не е необходимо за увереността в постигането на инфлационната цел.
Макар че Пауъл намекна, че Фед не бърза да намалява лихвените проценти през тази година, той призна, че благоприятните данни за инфлацията могат да доведат до понижение на ставката с 50 базисни пункта, повтаряйки мнението на Рафаел Бостик от Федералния резерв. Този предпазлив подход към корекциите на лихвените проценти свидетелства за внимателно наблюдение на икономическите условия.
Въпреки несигурността по отношение на по-нататъшното намаляване на лихвените проценти перспективите пред Биткойн остават положителни. QCP Capital отбеляза, че глобалното облекчаване на паричната политика, особено в страни като Китай, може да бъде от полза за BTC като рисков актив, особено когато той навлиза в исторически силното четвърто тримесечие. Изглежда, че септември ще приключи положително за водещата криптовалута, което в исторически план предшества силното представяне през следващите месеци.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.