Току-що излязоха може би най-важните данни за инфлацията в САЩ - индексът на потребителските цени (CPI).
Основната инфлация спадна до 2.9% през юли, което е по-малко от очакваното.
През изминалия месец потребителските цени се повишиха с 0.2%, като обърнаха тенденцията на спад с 0.1% от предходния месец, дължащ се на поскъпването на енергията.
Като се изключат по-волатилните цени на храните и горивата, базисната инфлация през юли се повиши с 3.2% спрямо предходната година, което е леко намаление спрямо годишния ръст от 3.3% през юни. На месечна база основните цени се повишиха с 0.2% спрямо 0.1% през юни, сочат данни на Bloomberg.
Макар че данните за инфлацията през юли не са толкова ниски, колкото през юни, те съответстват на предишната тенденция на дефлация и би трябвало да отговарят на критерия на Фед за начало на намаляване на лихвените проценти през септември.
Базисната инфлация остава трайно висока поради увеличените разходи за жилища и основни услуги като застраховки и медицински грижи.
Преди сряда индексът на цените на производител (PPI) за юли бе по-нисък от очакваното, което оформи очакванията на инвеститорите и засили аргументите за намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв.
През юли цените на производителите в САЩ, които са критичен показател за инфлацията на едро и често предвиждат бъдещите тенденции в потребителските цени, се повишиха само с 0.1% спрямо предходния месец, след като през юни се повишиха с 0.2%. Този темп на растеж беше по-нисък от прогнозите на икономистите. На годишна база индексът нарасна до 2.2%, надхвърляйки леко инфлационната цел на Федералния резерв от 2%.
След неотдавнашния срив на фондовия пазар, който заличи около $2 трилиона за един ден, инвеститорите с нетърпение очакват намаляване на лихвените проценти, като някои дори твърдят, че Фед трябва да проведе извънредно заседание и незабавно да намали лихвите преди следващото заседание.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.