Индексът на потребителските цени (CPI), мярка за това колко стоки и услуги струват за крайния потребител, не се е променил спрямо април, съобщи в сряда Бюрото по трудова статистика към Министерството на труда.
През април CPI се повиши с годишен темп от 3.4%, което беше спад от регистрираните 3.5% през март.
Малко по-късно днес Федералния резерв ще реши дали да запази лихвените проценти непроменени. Срещата на Фед и данните за потребителските цени не са били в един ден от 2020 година насам.
Цифрата на Бюрото по трудова статистика за годишното покачване на потребителските цени е по-ниска от очакванията на икономистите, че инфлацията ще остане без промяна от 3.4%.
Според доклад на Reuters от миналата седмица, вероятността за намаляване на лихвите през септември е намаляла от 70% на 56%.
Доларът се отдръпна в сряда от четириседмичен връх, достигнат предишния ден, докато пазарите очакваха ключовите данни за инфлацията в САЩ.
Този връх беше подхранен от по-силния от очакваното доклад за рабоните места в САЩ, който предвещаваше инфлацията да остане стабилна.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.
Основната инфлация в Япония се повиши до 3.5% през април, най-високото ниво от началото на 2023 г., подхранена от растящите цени на вътрешния пазар и продължаващите търговски напрежения със САЩ.
Въпреки неотдавнашното възстановяване на фондовия пазар, институционалните инвеститори проявяват все по-голяма предпазливост към американските акции, което сигнализира за коренна промяна в глобалната инвестиционна стратегия.