Заседанията на Федералния резерв обикновено следват предсказуем модел, но тази седмица Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) беше обгърнат от несигурност.
По време на двудневното си заседание Федералният резерв обяви намаляване на лихвения процент с 0.50% – първото за последните 4 години.
Досега основният лихвен процент стоеше на най-високата си точка от 23 години насам, след като централната банка въведе поредица от повишения на лихвите, за да укроти пандемичната висока инфлация.
Мненията за потенциалните последици от това понижение на лихвения процент обаче са разнопосочни. Продължава дебатът дали това намаление ще има отрицателно или положително въздействие върху различните пазари.
Говорейки на конференцията „Token 2049“ на 18 септември, Артър Хейс от BitMEX заяви, че намаляването на лихвения процент може да доведе до срив на крипто пазара.
И той не е единственият, който има съмнения относно положителното въздействие на намаляването на лихвения процент не само за крипто, но и за фондовия пазар.
Освен това група сенатори от Демократическата партия, начело с Елизабет Уорън, настояваха председателят на Федералния резерв Джером Пауъл да приложи значително намаление на лихвените проценти с 0.75%, за да защити икономиката на САЩ и да избегне рецесия.
От друга страна, Том Лий от Fundstrat прогнозира голямо рали на фондовия пазар след заседанието на FOMC.
„Само по себе си едно намаление на лихвите не е панацея за кредитополучателите, които се борят с високите разходи за финансиране, и има минимално въздействие върху общия бюджет на домакинствата“, отбеляза Грег Макбрайд, главен финансов анализатор в Bankrate. „По-значим ще бъде кумулативният ефект от поредица от понижения на лихвените проценти във времето.“
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.