Неотдавнашната препоръка на Министерството на правосъдието на САЩ относно Чанпен Джао, основателя на Binance, предизвика сериозни спорове на пазара.
През ноември миналата година Джао се призна за виновен в нарушаване на Закона за банковата тайна, което доведе до оставката му като главен изпълнителен директор на Binance. Самата борса призна за тези нарушения, което доведе до голяма санкция в размер на $4.32 милиарда. Тъй като Джао очаква присъдата на 30 април, Министерството на правосъдието се застъпва за 36-месечен затвор заедно с глоба от $50 милиона.
Тежестта на предложената присъда е значима по няколко причини. Федералните насоки за присъдите обикновено ограничават максималния срок на лишаване от свобода до 18 месеца за подобни нарушения. Въпреки това Министерството на правосъдието твърди, че нарушението на Джао е не само умишлено, но има и далечни последици. В неотдавнашно досие се посочва,
Въпреки че Министерството на правосъдието набляга на сериозността на престъпленията на Джао, критиците на регулатора подчертават приноса на милиардерът към индустрията. Например Binance процъфтява под негово ръководство, за да се превърне в една от най-големите и влиятелни борси в световен мащаб.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.