Начало » Изпитание за устойчивостта на руската рубла: Изследване на икономическите и геополитическите предизвикателства

Изпитание за устойчивостта на руската рубла: Изследване на икономическите и геополитическите предизвикателства

15.05.2023 13:00 4 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Изпитание за устойчивостта на руската рубла: Изследване на икономическите и геополитическите предизвикателства

Руската рубла привлече вниманието на финансовите и геополитическите среди поради траекторията си след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Първоначално претърпяла значителен спад, рублата изненадващо се възстанови и беше приветствана от западните медии като „една от най-добре представящите се валути в света„.

Неотдавнашните сривове в стойността обаче поставиха под съмнение устойчивостта на възстановяването ѝ, повдигайки въпроси за ефективността на западните икономически санкции и зависимостта от цените на петрола.

Историческо значение на рублата: Политиката, войните и репутацията

През цялата руска история обменният курс на рублата спрямо западните валути се оценява през призмата на политиката, като се подчертава ролята ѝ за поддържане на величието на самодържавния ред.

Един от ключовите въпроси, който често остава без отговор, е как колебанията на руската валута влияят върху политическата стабилност на страната, особено като се има предвид склонността на Русия да се дистанцира от Запада. Докато икономистите се борят с тази дилема, историческият преглед на рублата разкрива, че нейното значение се простира отвъд икономическата ѝ класификация.

Парадоксално е, че манията на руските управници по отношение на позицията на рублата не съвпада с техните експанзионистични военни начинания. Въпреки че са били заети с рублата, руските управници последователно са участвали във войни, които са изчерпвали финансовите ресурси на страната.

Рублата в пропагандата на Студената война: Символика и реалност

Дори през XVIII и XIX в., когато западналият елит на Русия възприема западните стоки и начин на живот, девалвацията на рублата застрашава начина на живот на руското дворянство и репутацията на страната в очите на западните кредитори.

Руският министър на финансите Сергей Витте се справя с тези опасения, въвеждайки златен стандарт за рублата през 1897 г., повишавайки финансовата репутация на руската монархия.

Болшевишкото правителство, дошло на власт след революцията от 1917 г., обаче отказва да признае и изплати имперските заеми, прехвърляйки разходите за реформата на „златната рубла“ върху европейските кредитори.

По време на Студената война съревнованието между съветската рубла и американския долар се превръща в повтаряща се тема, като рублата е възхвалявана в съветската пропаганда като символ на триумфа на социализма, а доларът представлява упадъка на „гниещия Запад„. Въпреки това съветският златен стандарт се оказа фикция, а опасенията относно обменния курс на рублата с капиталистическите конкуренти продължават.

Фиксацията на Путин и спадащата рубла

В днешно време фиксацията на президента Владимир Путин върху рублата и „вражеските валути“ не е изненадваща. Той често разсъждава върху опитите на Запада да подкопае рублата и подчертава „финансовия суверенитет“ на Русия. Прикриването на спада на рублата обаче вече не е възможно и руската пропагандна машина се опитва да го представи като временно явление с ползи за федералния бюджет поради увеличените приходи от износа на петрол.

Запазването на позициите на рублата е от решаващо значение за режима и нейното обезценяване може да повлияе на популярността на Путин не по-малко от военните загуби в Украйна. Парадоксално е, че идеологическата фиксация върху курса на рублата прави режима уязвим за вътрешна критика.

Тя разкрива копнежа по западните стоки сред руския народ и неспособността да се постигне икономическа независимост от вноса. В крайна сметка поевтиняващата рубла засяга живота на милиони руски потребители, а нейната ерозия може да има дългосрочни последици за престижа и дълголетието на режима.

Заключение

В заключение, колебанията на руската рубла привлякоха вниманието и макар че първоначално беше отбелязан нейният отскок след нахлуването в Украйна, неотдавнашните спадове на стойността ѝ породиха опасения. Въздействието на рублата върху политическата стабилност остава несигурно, а историческото ѝ значение надхвърля рамките на икономиката.

Обсебеността на владетелите от състоянието на рублата не съответстваше на експанзионистичните им военни начинания, а обезценяването на рублата застрашаваше начина на живот на руското благородничество и репутацията на страната. Установяването на златния стандарт и съревнованието с американския долар по време на Студената война допълнително оформят историята на рублата.

Фиксацията на президента Путин върху рублата продължава, но прикриването на нейния спад вече не е възможно, което се отразява на уязвимостта на режима и на живота на руските потребители.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Крипто трейдър реализира $46 милиона от търговия с Биткойн и меме монети

Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.

11.05.2025 15:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Предполагаемите връзки на семейство Тръмп с крипто индустрията предизвикват разследване в Сената

Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.

11.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Акциите на AI компаниите отчитат възстановяване

В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.

11.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Саудитска Арабия отлага присъединяването си – ето защо

Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.

11.05.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.