Начало » Измамниците минават от кредитни карти към Биткойн

Измамниците минават от кредитни карти към Биткойн

07.10.2020 22:20 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Измамниците минават от кредитни карти към Биткойн

Измамниците се възползват от необратимия характер на крипто транзакциите, казва вицепрезидентът за глобалните операции на MyChargeBack, Майкъл Коен.

Когато идеята за Биткойн (BTC) се роди, един от неговите позитиви беше фактът, че той предлага по-добра защита на търговците на дребно, отколкото кредитните карти. В един от най-ранните си имейли – от 10-ти ноември 2008 г., Сатоши Накамото парира жалба от Джеймс А. Доналд, който се е оплакал от факта, че транзакциите с Биткойн не са моментално окончателни:

Моменталната невъзвратимост не е функция, но все пак е много по-бърза от съществуващите системи. Хартиените чекове могат да бъдат невалидни до седмица или две. Транзакциите с кредитни карти могат да бъдат оспорени от 60 до 180 дни. Биткойн транзакциите могат да бъдат достатъчно необратими за час-два.

Според Коен в някои случаи е възможно връщане на плащания по кредитни карти 18 месеца след датата на транзакцията. 

Има две класификации на възстановяванията на плащания на кредитни карти: неразрешена употреба (когато престъпникът получи достъп до кредитна карта) и разрешена (когато притежателят на картата е упълномощил транзакцията, но не е доволен от резултата). 

Коен каза, че що се отнася до крипто, потребителите могат да имат шанс за възстановяване на средства само в случай на неразрешени транзакции, тъй като кредитни компании като MasterCard и Visa изключват определени индустрии като крипто и хазарт от втората категория. Коен смята, че наличието на толкова много измамници, които използват криптовалутите като инструмент, възпрепятства масовото приемане.

Директорът на MyChargeBack каза, че един от най-типичните подходи на измамници включва тяхното предлагане на някакъв продукт или услуга (най-често срещаните са свързани с валутната търговия) на нищо неподозиращ клиент.

Тогава в последния момент измамникът убеждава нищо неподозиращата жертва да плати за услугата или да финансира предполагаемата им сметка с помощта на криптовалута. Според Коен обаче, не всичко е загубено за жертвите; може да има потенциални начини за обезщетение.

Компанията на Коен помага на жертвите да идентифицират измамници, като проследява движенията им в блокчейна. Обикновено това води до крипто обмен, при който престъпниците депозират приходите от престъпленията си, преди да ги осребрят. Коен каза, че много крипто борси са възприемчиви и наистина са нетърпеливи да премахнат потребителите, които се ангажират с техните услуги за подли цели.

Наскоро два офиса на Министерството на финансите на САЩ издадоха съвети за крипто компаниите, предимно борсите, относно обработката на изплащанията от злонамерен софтуер. Няколко дни по-късно правителството на САЩ преследва BitMex и неговия основател за управление на нерегистрирана платформа за търговия. 

Тъй като крипто регулирането се затяга по целия свят, изглежда, че осребряването на неправомерно получени приходи може да стане все по-трудно за престъпниците.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Поредната крипто измама засегна депутат от Обединеното кралство – какви са последиците?

Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.

17.04.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трейдър е изправен пред затвор за укриване на данъци от NFT продажби

Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.

14.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов малуер атакува големите крипто портфейли

Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.

13.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Aвстралия затяга контрола срещу крипто измамите

Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.

10.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.