Google са изправени пред сериозни правни проблеми, след като Мария Вака подаде иск за $5 милиона, твърдейки, че измамно приложение за крипто портфейл, което изтеглила от Play Store, е източило активите ѝ.
Вака твърди, че неадекватният надзор от страна на Google е позволил на това злонамерено приложение да работи, което е довело до финансовите ѝ загуби. Тя е подала иска в щатския съд на Калифорния, обвинявайки Google, че не е защитила потребителите от подобни измамни приложения.
Крипто измамите се увеличават в последно време, като само през първата половина на 2024 г. измамните схеми са генерирали приблизително $679 милиона. Тези измами, които са се превърнали във втората най-доходоносна форма на измама след тези с банкови преводи, често включват фалшиви мобилни приложения и портфейли.
Измамниците създават убедителни приложения с привлекателен дизайн и обещания за висока възвръщаемост, само за да откраднат чувствителна информация като частни ключове и да изпразнят портфейлите на потребителите.
Инвестиционните измами също се насочват към физически лица, като им обещават огромна възвръщаемост, а средствата изчезват. В социалните медии често се представят за известни личности и инфлуенсъри, за да рекламират фалшиви подаръци и инвестиционни схеми, изискващи авансови плащания в криптовалути, като оставят жертвите без нищо.
През 2023 г. измамите с криптовалути са довели до загуби, оценени на $4.6 милиарда, което подчертава нарастващия брой потенциални жертви с увеличаването на интереса към криптовалутите.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.