С нарастващата популярност на дигиталните валути по света много правителства преразглеждат данъчните си политики, за да включат този зараждащ се клас активи.
Италия наскоро въведе сериозна промяна в данъчната си политика по отношение на крипто инвестициите. Инвеститорите, както физически лица, така и предприятия, вече ще бъдат облагани с 26% данък, с което данъчното облагане на криптовалутите се изравнява със стандартната данъчна ставка за капиталови печалби в Италия.
Това развитие има потенциала да окаже значително въздействие върху регулаторния пейзаж и крипто пазара на страната. Новият данък ще се прилага за печалбите, получени от сделки с криптовалути и ще засегне всички, които участват в притежаването или търговията с дигитални валути.
В резултат на тази промяна освободеният от данъци статут, който преди това се предоставяше на криптовалутите, вече няма да бъде в сила.
Тази нова данъчна политика в Италия ще окаже пряко въздействие върху лицата, участващи в дейности, свързани с криптовалути, включително инвеститори и търговци. Физическите лица, които генерират печалби в размер на €2,000 или повече от сделки с дигитални активи, ще бъдат облагани с 26% данъчна ставка.
Някои инвеститори може да обмислят проучване на алтернативни инвестиционни възможности или търсене на данъчно ефективни решения, за да избегнат повишаването на данъчната ставка.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Още един съюз по стъпките на БРИКС срещу долара
Въвеждането на този 26% данък върху криптовалутите в Италия може да има и по-широки последици за световния крипто пазар.
Въздействието на тази политика върху приемането на дигиталните активи в Италия предстои да се види, но тя потенциално може да подтикне други държави да преразгледат данъчните си политики по отношение на криптовалутите.
Тъй като правителствата по света продължават да се справят с предизвикателствата, породени от дигиталните валути, прилагането на данъчни разпоредби може да стане по-често срещано явление. Това в крайна сметка може да определи траекторията на световния крипто пазар и да повлияе на бъдещото развитие на регулаторните рамки.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.