Според заместник-министъра на икономиката Маурицио Лео, който обяви този ход по време на пресконференция във връзка с бюджета на страната за 2025 г., Италия ще увеличи данъка върху капиталовите печалби от Биткойн и други криптовалути до 42%, както съобщи Il Sole 24 Ore.
Лео заяви:
Планираме да увеличим данъка върху капиталовите печалби за Биткойн от 26% на 42%, подчертавайки новите мерки, одобрени от Министерския съвет, насочени към генериране на приходи в подкрепа на семействата, младежите и бизнеса.
От данъчната 2023 г. капиталовите печалби над €2,000 ($2,180) се облагат с 26% след промените в крипто разпоредбите, които отбелязаха преход от третирането на криптовалутите като чуждестранна валута с по-ниски данъчни ставки.
Това предложено повишение е паралелно с дискусиите в Обединеното кралство, където канцлерът Рейчъл Рийвс според съобщенията обмисля повишаване на данъка върху капиталовите крипто печалби от 20% на 39%. Лео спомена и намерението на Италия да намали употребата на пари в брой, за да се бори с укриването на данъци.
По-рано министър-председателят Джорджия Мелони посочи, че няма да има нови данъци за гражданите, като вместо това се съсредоточи върху редуциране на данъците за работниците и разпределянето на €3.5 милиарда от банките и застрахователните компании за здравеопазване и уязвими групи от населението.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.