Италианската централна банка Banca d'Italia разкри на 5 декември сътрудничеството си с южнокорейската Bank of Korea според официалните им комуникационни канали.
Споразумението, оформено в меморандум за разбирателство, е насочено към информационните технологии и платежните системи.
В меморандума се подчертава ангажиментът за обмен на знания и информация, особено по отношение на предизвикателствата в областта на информационните технологии и комуникациите. В него конкретно се разглеждат въпроси, свързани със системите за сетълмент в реално време и дигиталните валути на централните банки (CBDC).
Луиджи Федерико Синьорини, генерален директор на Banca d’Italia, одобри споразумението по време на срещата. През изминалата година и двете държави проучваха CBDC, макар и с различни подходи.
В Италия централната банка дава приоритет на оперативната съвместимост при сетълмента на транзакции, базирани на технологията на разпределената счетоводна книга (DLT), като използва хеш-свързани договори, отклонявайки се от подхода за CBDC на едро, възприет от други европейски държави.
За разлика от тях Южна Корея започна през октомври изпитания на инфраструктурната CBDC технология с участието на частни банки и публични институции, с техническата подкрепа на Банката за международни разплащания. Бяха обявени планове за включване на 100,000 граждани в тестовете на CBDC от 2024 г. нататък.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.
Bunq, една от водещите дигитални банки в Европа, стартира търговия с криптовалути в партньорство с Kraken, позволявайки на потребителите да купуват и продават над 300 дигитални активи директно от своето банково приложение.