Известният икономист Дейвид Розенбърг наскоро отправи сериозно предупреждение към инвеститорите, като направи паралел между сегашните пазарни настроения и периода, предшестващ срива на пазара на жилища и финансовата криза през 2008 г.
Той подчерта, че мнозина на Уолстрийт очакват контролиран спад, при който Федералният резерв ще успее да ограничи инфлацията, без да предизвика икономически спад или рязко повишаване на безработицата. Тези настроения отразяват самодоволството, наблюдавано през 2007 г., когато предстоящата рецесия беше широко подценявана.
Розенберг подчерта основните прилики между двата периода. Той отбеляза, че както акциите, така и недвижимите имоти понастоящем са по-надценени в сравнение с доходите и печалбите, отколкото по време на балона от средата на 2000 г. Освен това той изтъкна нарастващите просрочия при кредитните карти и автомобилните заеми, както и обезпокоителните нива на дълга в сенчестия банков сектор.
Като направи паралели, той припомни, че сривът на New Century Financial и Bear Stearns през 2007 г. първоначално е бил разглеждан като изолиран случай, което повтаря сегашното отхвърляне на последните банкови фалити. Той предупреди да не се доверяваме прекалено много на привидно силните икономически показатели, тъй като много от тях започнаха да се влошават едва осем месеца след началото на рецесията през 2008 г.
Розенберг подчерта, че в средата на 2000 г. потребителското търсене е било подкрепено от правителствени разходи – модел, който според него е бил повторен от пандемичните мерки за стимулиране. Той също така изтъкна, че през последните 18 месеца Федералният резерв е бил по-настойчив при повишаването на лихвените проценти в сравнение със средата на 2000 г. и дори намаляването на лихвените проценти от страна на централната банка през лятото на 2007 г. не е могло да предотврати икономическия спад.
Като цяло Розенберг предупреждава, че историята се повтаря, и предвижда рецесия да настъпи през следващите няколко тримесечия, а не години. Той прогнозира рязко увеличаване на броя на загубите на работни места, нарастване на броя на необслужваните кредити, по-бърза дезинфлация и нов бичи пазар на държавни ценни книжа. Въпреки отпора, той остава решителен в предупреждението си, опирайки се на опита си от миналото, когато се е сблъсквал със скептицизъм, преди да се окаже прав.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.