Една от по-често срещаните критики към Биткойн е потреблението на енергия.
Изглежда, че на всеки няколко месеца се създава нов доклад, който гласи, че криптовалутата използва същото количество електроенергия както всяка средно голяма страна.
Въпреки това, отричането на BTC въз основа на такива основания е нелепо. Неоспорим факт е, че сегашната финансова система се нуждае от десетки хиляди суперкомпютри, които работят ден и нощ, за да функционира.
Основната грижа на еко настроените хора изглежда е, че флагманската криптовалута използва голямо количество електроенергия. Това, разбира се, е вярно, но е малка част от цялата картина.
Електричеството по целия свят постепенно става „по-зелено“. Технологиите за възобновяема енергия се подобряват всяка година.
Текущите методики за добив на енергия чрез изкопаеми горива се заменят с такива, които използват геотермална енергия или хидроелектрическа енергия. Това със сигурност еявно доказателство, че тези, които работят в Биткойн мрежата, са склонни да увеличат маржовете на печалбите, като се обърнат към тези огромни и до голяма степен неизползвани, но в крайна сметка възобновяеми източници на енергия.
Сравнете това с функционирането на Федералния резерв и националните банки. Сградите, производствените предприятия, машините и много други неща се нуждаят също от огромно количество електроенергия.
Това е достатъчно лошо. Съществува и скрита екологична цена на настоящата финансова система, за която рядко се говори.
Миналата година само в Съединените щати бяха произведени около 7.4 милиарда банкноти.
Следната Twitter публикация подчертава финансовите разходи за много от процесите, свързани с функционирането на сегашната финансова система:
In 2018, US taxpayers paid…
$800M to manufacture US dollars$24M to transport them
$14M for quality assurance
$7M for counterfeit deterrence
There is still an estimated $3B counterfeit bills globally.
Bitcoin costs tax payers nothing. There are zero counterfeit bitcoins. pic.twitter.com/erLOzrDSeo
— James Todaro (@JamesTodaroMD) status/1134440534657966080?ref_src=twsrc%5Etfw“>May 31, 2019
Федералният резерв не заплаща сметката, данъкоплатецът го прави. От друга страна, данъците не плащат за BTC добива и мрежата не се нуждае от външно финансиране.
Потребителите и самата система плащат за сигурността и доверието, подсигурени математически – не е нужно да се купуват.
Не само това, но и самите банкноти изискват огромни ресурси, за да влязат в обращение.
На първо място, имаме специалното мастило, необходимо за да се гарантира, че банкнотите са трудни за фалшифициране, желатинът се използва, за да им се даде допълнителна издръжливост.
Последната стъпка често включва все по-сложни методи за печатане, които изискват по-масово използване на мастила за промяна на цветовете, по-сложни дизайни, технологии за печат и много други методи, с цел да се повиши трудността на възпроизвеждане.
С течение на времето технологиите стават по-ефективни. Няма повод да смятаме, че добивът на Биткойн е изключение. Всъщност, това вече се прави благодарение на технологични процеси, които използват хидроенергия и геотермалната енергия.
Galaxy Digital официално се присъедини към Nasdaq, като стартира публичното си търгуване под тикера „GLX“ в ход, който главният изпълнителен директор и основател Майк Новограц описа като решаваща стъпка в развитието на компанията.
Появи се изненадващ сигнал за незабележимия напредък на криптовалутите в континентален Китай.
В речта си на Consensus 2025 в Торонто, съоснователят на Етериум Антъни Ди Иорио представи нюансирана гледна точка за развиващите се отношения между двете най-известни криптовалути в света.
Бразилия се присъедини към списъка на страните, в които публичните компании приемат Биткойн като дългосрочна финансова стратегия.