От създаването си през 2009 г., Биткойн, както и следващите криптовалути, предизвикват множество противоречия.
По целия свят повечето нации се опитват да установят правила и регулации, управляващи криптовалутите.
В Иран, докато правителството разрешава регулирано копаене на криптовалути, властите се бориха с неразрешеното копаене миналата година, за да облекчат напрежението върху енергийниото предлагане на страната.
Иранското правителство възнамерява да приложи нов набор от закони, което ще увеличи наказанието за незаконно копаене на Биткойн (BTC).
Новото законодателство на ислямската република, според висш служител от компанията за производство, разпределение и пренос на електроенергия в страната (Tavanir), ще включва вкарване на нарушителите в затвора и отнемане на бизнес лицензи.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Етериум кит купува масивно количество Shiba Inu (SHIB)
Според Tehran Times, позовавайки се на държавната информационна агенция IRNA, Мохамад Ходадади Бохлули каза, че увеличените наказания включват увеличаване на глобите с минимум три и максимум пет пъти, лишаване от свобода на нарушителя и отнемане на лиценза му за бизнес в случай на многократни нарушения.
Служителят каза, че злоупотребата със субсидирана електроенергия за копаене на криптовалути влошава качеството на електроснабдяването на националната мрежа и унищожава електрическите уреди на хората като телевизори, хладилници и климатици.
„Незаконно е да се копаят криптовалути, като се използва субсидирана електроенергия, предназначена за домове, промишлени, селскостопански и търговски абонати„, заяви Ходадади.
Иран забрани добива на криптовалути в края на май миналата година за близо четири месеца като част от мерките за намаляване на честотата на недостига на електроенергия, за което властите обвиняват растящото търсене на електроенергия през горещото и сухо лято.
IRNA разкри, че командирът на полицията в Техеран генерал Хосейн Рахими заяви, че 7,000 крипто копачки са били иззети в изоставено съоръжение западно от столицата.
Биткойн и други криптовалути се генерират чрез процес, наречен копаене, при който мощни масиви от компютри се състезават за решаване на сложни математически пъзели.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Милиардерът Марк Кюбан въвежда промени в крипто портфейла си
Процесът е изключително енергоемък и често изисква електричество, произведено от изкопаеми горива, които са в изобилие в Иран.
Правителството на Иран одобри копаене на Биткойн през 2019 г., но само за промишлени цели.
В своето проучване фирмата за блокчейн анализи Elliptic каза, че Иран представлява приблизително 4.5% от цялото копаене на Биткойн, генерирайки стотици милиони долари приходи от криптовалута, които могат да бъдат използвани за смекчаване на въздействието на санкциите на САЩ.
Уважаван крипто анализатор смята, че Биткойн (BTC) може да преживее последно, експлозивно рали, преди да приключи настоящият пазарен цикъл.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.