Иран потвърди, че ще процедира със създаването своя собствена криптовалута, за да заобиколи санкциите на САЩ, съобщиха местната медия Press TV.
Според местното медийно издание ISNA, преведени от Alireza Daliri от PressTV, заместник-директор по управление и инвестиции в Дирекцията за научни и технологични въпроси, заяви, че плановете за създаването на работеща цифрова валута вече са на дневен ред.
„Опитваме се да подготвим основите за използване на вътрешна цифрова валута в страната“, каза Далири пред ISNA, като продължи:
Тази валута би улеснила трансфера на пари (от и за) навсякъде по света. Освен това може да ни помогне по време на санкциите.
Техническите подробности за националната криптовалута остават неизвестни, докато национален крипто ключ за местната банкова система може да види въвеждане в рамките на следващите три месеца след „изглаждане“ на несъответствия.
Властите в страната преди това са изказали мнение срещу обществени криптовалути като Bitcoin (BTC), а през април забраниха на банките да работят с тях напълно.
Подобно на държавната, спонсорирана от Венецуела, Petro, Иран сега изглежда гледа към блокчейн технологията за да заобиколи затрудненията си, включително пълна забрана за придобиване на щатски долари от август.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.