Иран отново ще позволи на Биткойн и крипто миньорите да работят в страната от последната седмица на септември.
Според доклад на иранската Financial Tribune, Tavanir, организацията за производство на електроенергия в страната, обяви решението по-рано през август.
Както бе съобщено, правителството на Иран забрани Биткойн (BTC) и крипто добива още през май. По това време се съобщава, че решението е да се предотврати претоварването на мрежата от страна на миньорите през горещите летни месеци.
Всъщност Биткойн миньорите бяха обвинявани за постоянни прекъсвания и недостиг на електроенергия в Иран. Проблемът е бил толкова значителен, че Иран спира износа на електроенергия за съседен Афганистан.
През април китайските инвеститори рестартираха най-големия център за добив на Биткойн в страната, след като не работеха в продължение на четири месеца поради оплаквания за прекомерно потребление на електроенергия. Съобщава се обаче, че незаконните операции за добив на криптовалути са причината за значителното натоварване на електроснабдяването. Само оторизирани миньори ще имат разрешение да възобновят дейността си, след като забраната бъде вдигната през септември.
Още през юни министерството на търговията на страната присъди 30 лиценза за добив на криптовалути, тъй като властите в Иран продължават да настояват за регулирани операции за добив на криптовалута.
Също през юни полицията в Техеран конфискува над 7,000 майнинг устройства от незаконни криптодобивни операции в целия град.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Хип-хоп иконата Busta Rhymes иска да получава плащания в Биткойн
Иран започна да легализира копаенето на Биткойн през 2020 г. с над 1,000 лиценза, издадени през януари 2020 г. Въпреки това правителството изглежда желае да локализира своя сектор за криптодобив в парламента, дори обмисляйки законопроект за забрана на използването на „чуждестранно добивани“ криптовалути за плащания в страната.
Правителството очаква копаенето на Биткойн и крипто да се превърне в значителна икономическа дейност в страната с прогноза за приходи от $1 милиард, направена още през май. Лятната забрана обаче може да направи целта недостижима поне за 2021 г.
Иранската политика за приемане на криптовалути също може да бъде определена за начин за значително увеличаване на обхвата, като данъчната агенция на страната наскоро призова за правна рамка за дейностите, свързани с търговия на криптовалути.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.