Иран се обърна към Южна Африка с предложение за сътрудничество, целящо да ускори кандидатстването си за членство в алианса на страните от БРИКС.
Предстоящата среща на върха, насрочена в Йоханесбург от 22 до 24 август, предизвика интереса и на страни като Иран, ОАЕ, Саудитска Арабия, Египет, Турция, Индонезия, Нигерия и Аржентина, които желаят да се присъединят към групата и планират да участват в срещата на върха.
Министърът на външните работи на Иран Хосейн Амир Абдоллахиан изрази силно желание за партньорство с Южна Африка за ускоряване на процеса на членство на Иран. Той подчерта, че Иран вижда в това отлична възможност за създаване на положителни отношения със съществуващите страни членки на БРИКС. Абдоллахиан изрази стремежа си по време на съвместен брифинг за медиите заедно с министъра на външните работи на Южна Африка Наледи Пандор, който се проведе в Претория.
Абдоллахиан заяви:
Нашата амбиция е Ислямска република Иран да си осигури ускорено членство в БРИКС със силната подкрепа на правителството на Южна Африка и на други страни членки.
Той смята, че включването на Иран в БРИКС ще подкрепи значително принципите на многостранността. По-специално министърът подчерта, че държави като Турция, Саудитска Арабия, ОАЕ, Индонезия и други, които проявяват интерес към присъединяване към БРИКС, се считат за приятели на Иран.
Абдоллахиан съобщи, че президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса е отправил покана към иранския президент Ебрахим Раиси и че това предстоящо посещение ще даде възможност да се изясни позицията на Иран по отношение на БРИКС.
На неотдавнашната среща на представители на страните от алианса в Техеран също бяха разгледани потенциалните възможности за сътрудничество между Иран и блока.
В отговор на поканата на Иран за срещата на върха на БРИКС Пандор поясни, че намерението не е да се създаде „антизападна“ коалиция. Това уточнение е от значение предвид обтегнатите дипломатически отношения на Иран със САЩ и наложените санкции. Пандор подчерта, че Иран е една от 67-те държави, поканени лично от Рамафоса, а това решение получи единодушна подкрепа от колегите лидери от БРИКС.
Очаква се на срещата на върха да бъде обявено разширяването на алианса и да бъдат разгледани икономически въпроси, включително перспективата за въвеждане на единна валута за улесняване на търговията в рамките на блока. Пандор и други официални представители на БРИКС вече посочиха, че възможността за приемане на обща валута ще бъде ключов въпрос за обсъждане по време на срещата на върха.
Citadel Securities, основен маркетмейкър в Маями, се подготвя да навлезе в търговията с криптовалути, с което отбелязва значителна промяна в стратегията си.
На фона на ескалиращото напрежение между икономическия съюз БРИКС и САЩ, според бившия президент Доналд Тръмп Вашингтон и Москва изглежда са на прага на значително икономическо споразумение.
Правният анализатор Джереми Хоган предположи, че дългогодишната битка между Ripple и Комисията по ценните книжа и борсите може да приключи през първата половина на годината.
Майк Новограц, милиардерът и главен изпълнителен директор на Galaxy Digital, призова световните власти да предприемат по-решителни действия срещу Lazarus – севернокорейската хакерска група, която стои зад мащабната кражба на $1.4 милиарда от Bybit.