Сегашният ръст на технологичните акции изглежда непрестанен, а пазарите са развълнувани от изкуствения интелект.
Въпреки това някои анализатори предупреждават, че забележителните печалби, на които са свидетели някои акции, могат да означават надценяване и потенциален балон.
Възможно ли е този ентусиазъм да доведе до повторение на прословутия дотком крах от 2000 г.?
Преди две десетилетия появата на интернет разпали лудост на Уолстрийт, като изстреля технологичните акции до главозамайващи висоти, подхранвани от безграничния оптимизъм за трансформиращия потенциал на интернет. Този разказ може да се стори познат на днешните наблюдатели, които виждат, че подобен плам около изкуствения интелект ще оформи инвестиционния пейзаж през 2024 г., предизвиквайки опасения за потенциално продължение на дотком краха.
И все пак експертите предполагат, че тези опасения може да са преувеличени. Съществуват значителни разлики между настоящата технологична лудост и края на 90-те години на миналия век, особено по отношение на финансовото състояние на големите технологични компании през 2024 г. и по-широкия икономически контекст.
Ето защо историята може да не се повтори под формата на нов дотком крах:
По същество, въпреки че в днешния технологичен бум отеква ехото на дотком ерата, внимателният анализ разкрива съществени различия, които предполагат, че този път може да се получи различен резултат. Тъй като инвеститорите се ориентират в сложността на пазара, разбирането на тези нюанси може да осигури ценна информация за траекторията на технологичните акции и на икономиката като цяло.
Уорън Бъфет алармира за влошаващото се финансово състояние на Америка по време на това, което може да бъде последното му събрание на акционерите на Berkshire Hathaway, предупреждавайки, че страната се насочва към финансова пропаст, ако тенденциите в разходите останат непроменени.
Капиталът продължава да се влива в крипто инвестиционни инструменти, като дигиталните активи привлякоха още $2 милиарда нови инвестиции през миналата седмица, с което общата сума за три седмици надхвърли $5.5 милиарда.
С настъпването на лятото, старата пазарна тенденция „Продай през май“ отново се появява, предизвиквайки обичайния дебат сред инвеститорите. Но тази година тази сезонна мъдрост може да няма голямо значение.
Глобалният стремеж към намаляване на зависимостта от щатския долар набира сила, а подновените политики на Доналд Тръмп в областта на митата може да го ускорят.