Инвеститорите на вече фалиралата криптоборса FTX са предприели правни действия срещу рисковите капиталисти и дружествата за дялово участие, които са подкрепяли криптоборсата.
Потребителите на FTX твърдят, че капиталови дружества, сред които Sequoia Capital, Thoma Bravo и Paradigm, невярно са рекламирали легитимността на фалиралото дружество.
Според информацията в молбата се посочва маркетингова кампания от 2021 г., организирана от дружествата за рисков капитал и акционерни дружества и се твърди, че действията на изброените компании са накарали инвеститорите да повярват в легитимността на FTX.
Трите дружества са част от тези, които инвестираха във фонда от Серия Б на FTX на стойност $900 милиона през юли 2021 г. – най-голямото набиране на средства в историята на криптовалутите.
След фалита на криптоборсата, Sequoia отписа стойността на инвестицията си в FTX на стойност $214 милиона. В изявлението си Sequoia сподели, че се занимава с поемане на рискове и че някои инвестиции носят печалби, а други водят до загуби.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто зимата приключи, твърди макро стратег
Paradigm инвестира над $250 милиона, а Thoma Bravo – над $100 милиона. Така дружествата се нареждат сред топ инвеститорите в криптоборсата и според мнозина са използвали професионалната си репутация и медийната си дейност, за да представят FTX като надежден и легитимен бизнес.
Според колективният иск, рисковите компании са заявили, че са извършили надлежна проверка на операциите на FTX и са гарантирали, че платформите са сигурни, което е накарало инвеститорите да им поверят средствата си.
Инвеститорите обвиниха дружествата в нарушаване на различни щатски и федерални закони, включително за фалшива реклама, граждански заговор и подвеждане.
Други по-ранни искове бяха насочени срещу известни личности, които рекламираха криптоборсата, като се твърдеше, че са заблудили и примамили невежи инвеститори.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.