Има много спекулации относно влиянието на фючърсните договори на CME върху цената на биткойн.
Неведнъж сме чували твърдения за манипулация на цената при BTC. Том Лий от „Fundstrat“, например, повтаря от над година, че изглежда Биткойн отчита спад точно преди сетълмента на фючърсните договори на CME.
Анализатори като „Arcane Research“ търсят модели, които да потвърдят хипотезата. На пръв поглед изглежда, че подозренията за манипулация са валидни. Цената на Биткойн обикновено пада преди сетълмент. Тенденцията, открита от Arcane Research, е поразителна.
Средно BTC спада с 2,27% преди сетълмента всеки месец. Сравнете това със средното движение на цените за същия период (януари 2018 г. до август 2019 г.), което беше едва -0,06%.
За всеки даден ден между януари 2018 г. и август 2019 г., Биткойн бележи средно около +0,04%. В сравнение, преди CME сетълмента, цената на криптовалутата пада средно с около -1,99%.
Дните, предхождащи сетълмента на СМЕ, бяха изключително негативни.
Досега април, май, юни и август отчетоха значителни загуби, а Юли беше изключение, като тогава се наблюдаваха незначителни печалби и загуби.
19 април: -5,86% преди затварянето на CME, до 1,86% за целия месец.
19 Май: -3,44% преди затварянето на CME, до 3.96% за целия месец.
19 юни: -7,08% преди затварянето на CME, до 2,28% за целия месец.
19 август: -5,56% преди затварянето на CME, до 0.12% за целия месец.
Това предполага, че фючърсният пазар оказва значително влияние върху ценовите движения на Биткойн.
Ако разгледаме тези данни, става ясно, че фючърсните пазари манипулират цената. Драстичните спадове преди всеки сетълмент, особено на CME, говорят за известно ниво на ценова манипулация. Това няма как да е съвпадение от статистическа гледна точка.
Като се има предвид, че цената на Биткойн се срина само ден след пускането на Bakkt, мнозина се питат дали така наречените “институционални пазари” въобще са в полза на криптовалутата. Bakkt обаче урежда фючърсите си в BTC, за разлика от CME. Това може да доведе до нова динамика на пазара.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.