Според проучване на Bank of America инвеститорите са прехвърлили основната си загриженост от инфлацията към влошаването на геополитическите конфликти.
През септември 40% от анкетираните определиха като основен риск предизвиканото от инфлацията затягане на паричната политика, но в последното проучване на мениджърите на глобални фондове този показател спадна до 25%. Федералният резерв преустанови повишаването на лихвените проценти, а октомврийският доклад за индекса на потребителските цени не показа признаци за предстоящо възстановяване на инфлацията.
Пазарните показатели сега сочат, че е малко вероятно централната банка да продължи да повишава лихвените проценти, като някои прогнози предвиждат значителното им понижение през следващата година.
UBS например прогнозира намаляване на лихвите от страна на Фед с 275 базисни точки през 2024 г. поради забавяне на икономическия растеж, макар че не всички институции споделят това мнение. Възможността за сценарий на рецесия с „твърдо приземяване“ сега е третото по големина опасение сред анкетираните инвеститори.
Геополитическите рискове придобиха значимост, като през последните два месеца скочиха от 14% на 31% като най-голямо безпокойство сред инвеститорите. Конфликтът между Израел и Хамас засили тези опасения, допринасяйки за повишеното внимание към геополитическото напрежение.
Ключови фигури, сред които инвеститорът милиардер Рей Далио и шефът на JPMorgan Джейми Даймън, отправиха предупреждения за разрастващите се конфликти, например между САЩ и Китай, като Даймън предупреди за възможността за най-тежката криза след Втората световна война.
Интересно е, че въпреки тези геополитически опасения инвеститорите не се насочват към традиционните сигурни активи. Дори и след конфликта между Израел и Хамас пазарът на държавни ценни книжа продължи разпродажбите си поради опасенията за по-високи лихвени проценти и нарастващи дефицити на САЩ, засенчвайки последиците от новия конфликт.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Стига сте писали за неверни прогнози, които са откровенни глупости, без значение, кой ги е сънувал 😀.
Ще има още едно повишаване на лихвите в САЩ с 25 базисни пункта, и НЯМА да има скорошно понижение.
Централната банка иска инфлация 2/2,2, а не 3/3,5 …