Индия планира да въведе закон за забрана на частни криптовалути като Биткойн и да въведе рамка за официална дигитална валута, която да се издава от централната банка, съгласно законодателен дневен ред, изброен от правителството.
Законът цели да „създаде улесняваща рамка за създаване на официалната дигитална валута, която да се издава от Резервната банка на Индия (RBI)„, се казва в дневния ред, публикуван на уебсайта на долната камара в петък.
Законодателството, включено в дискусията в настоящата парламентарна сесия, търси „да забрани всички частни криптовалути в Индия, но позволява някои изключения за насърчаване на основната технология на криптовалутите и нейните употреби„, се казва в дневния ред.
В средата на 2019 г. индийски правителствен комитет препоръча да се забранят всички частни криптовалути, като срокът на присъдата за затвор е до 10 години и големи глоби за всеки, който се занимава с дигитални валути.
Панелът обаче поиска правителството да обмисли пускането на официална подкрепена от правителството дигитална валута в Индия, която да функционира като банкноти, чрез Резервната банка на Индия.
През април 2018 г. RBI нареди на финансовите институции да прекъснат всички връзки с физически лица или фирми, занимаващи се с виртуална валута като Биткойн в рамките на три месеца.
През март 2020 г. обаче Върховният съд на Индия разреши на банките да обработват криптовалутни транзакции от борси и търговци, отменяйки забраната на централната банка, която нанесе голям удар на процъфтяващата индустрия.
Правителствата по целия свят търсят начини за регулиране на криптовалутите, но никоя голяма икономика не е предприела драстичната стъпка да постави пълна забрана върху притежанието, въпреки че е изразена загриженост относно злоупотребата с потребителски данни и възможното въздействие върху финансовата система .
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.