Индия, която е член на групата БРИКС, за първи път в историята си е закупила петрол от Обединените арабски емирства, използвайки националната си валута.
През юли се появиха съобщения, че Индия и ОАЕ са сключили споразумение, което позволява на Индия да извършва търговия с ОАЕ, използвайки рупии вместо щатски долар.
Последните събития сочат, че двете държави са започнали да прилагат това споразумение, тъй като Indian Oil, енергийна корпорация, извърши плащания в рупии за придобиването на един милион барела петрол от Abu Dhabi National Oil Company, държавна компания.
За отбелязване е, че Индия не е единствената страна от БРИКС, която проучва възможностите за закупуване на енергия от ОАЕ, без да разчита на щатския долар. През март Китайската национална офшорна петролна корпорация плати в юани за вноса на 65,000 тона втечнен природен газ от ОАЕ.
Освен това през май Китай оповести, че е сключил споразумения за валутен сетълмент на стойност $582.3 милиарда, като е използвал единствено юана. ОАЕ бяха една от страните, подписали това споразумение, като се присъединиха към Русия, Венецуела, Оман, Бахрейн, Катар, Кувейт и Саудитска Арабия.
Тези неотдавнашни действия на Китай и Индия подчертават по-широките глобални усилия в рамките на консорциума БРИКС за намаляване на зависимостта от щатския долар.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
И кво прайм сия с доларчето?
Закачат си го на връзка и в тоалетната