Тази седмица индийски гражданин се призна за виновен по обвинения в САЩ за създаването на фалшива версия на уебсайта на Coinbase, която му позволява да открадне данните за вход и да отмъкне над $9.5 милиона в криптовалута от стотици жертви.
30-годишният Чираг Томар е бил задържан на летището в Атланта на 20 декември 2023 г., докато посещавал семейството си с туристическа виза. Той е обвинен в един случай на заговор за извършване на измама и в заговор за пране на пари, като за всеки от тях се предвижда максимална присъда от 20 години затвор.
Според съдебните документи, подадени в Западния окръг на Северна Каролина, Томар и партньорите му са изфабрикували фалшива версия на уебсайта Coinbase Pro, за да заблудят клиентите на Coinbase и да ги накарат да разкрият информацията си за вход в системата. В периода поне от юни 2021 г. до ареста на Томар в края на 2023 г. най-малко 542 жертви са били измамени.
Документите разкриват, че Тайните служби на САЩ идентифицираха Томар като част от престъпната група, тъй като той използва имейл акаунт под истинското си име, за да комуникира с известни и неизвестни съучастници в измамата.
Освен това той е поддържал електронна таблица на жертвите си и всяка откраднатата сума, и е изпращал „откраднати или придобити с измама“ документи за самоличност на други имейл адреси, използвани за откриване на сметки в Binance.
Томар е използвал същия имейл адрес, за да кандидатства за виза за пътуване до САЩ.
С приходите от измамата си Томар води екстравагантен начин на живот, като купува часовници Rolex и Audemars Piguet, „луксозни автомобили от висок клас като Lamborghini и Porsche“ и пътува до Лондон, Дубай и Тайланд.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.