Индийското правителство наскоро уведоми заинтересованите страни, че трябва да спазват националния закон за борба с изпирането на пари (AML), когато извършват транзакции с криптовалути.
На 7 март индийският Държавен вестник публикува уведомлението, в което се посочва, че транзакции като обмен, прехвърляне, съхранение и администриране на виртуални активи, както и финансови услуги, свързани с предлагането и продажбата на виртуални активи от даден емитент, вече са предмет на Закона за предотвратяване на изпирането на пари (PMLA) от 2002 г.
All crypto businesses in the country would come under ambit of PMLA
This is a good step towards regulating the crypto industry in India
This also ensures all crypto businesses must perform necessary KYC, transaction monitoring etc as part of their process.
Good progress ✌️ pic.twitter.com/lVhs5LWG4I
— Nischal (Shardeum) ⚡️ (@NischalShetty) March 8, 2023
Законът PMLA изисква от финансовите институции да поддържат регистър на всички транзакции за последните десет години, да проверяват самоличността на всички клиенти и да предоставят на длъжностните лица достъп до тези регистри при поискване.
Макар че подобни разпоредби не са новост в крипто индустрията, ходът на индийското правителство несъмнено ще усложни живота на крипто компаниите, работещи на територията на Индия.
В допълнение, изменените данъчни правила, въведени през март 2022 г., които облагат притежаването и прехвърлянето на цифрови активи с 30% данък, допълнително нарушиха дейността на индустрията в Индия.
В резултат на това най-големите борси за криптовалути в Индия отбелязаха 70% спад в обема на търговията в рамките на десет дни след въвеждането на новата данъчна политика, последван от още 90% през следващите три месеца. Тази твърда данъчна политика накара търговците на криптовалути да се преместят на офшорни борси и принуди редица крипто проекти да се преместят извън Индия.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Възходът не е приключил, твърди анализатор
През февруари 2023 г. индийските власти демонстрираха твърдата си позиция по отношение на криптовалутите, като забраниха рекламата и спонсорството на криптовалути в местната женска лига по крикет, следвайки предишната забрана за мъжката крикетна Висша лига, въведена през 2022 г.
Продължаващите усилия на индийското правителство за регулиране на крипто индустрията са в съответствие със световната тенденция за затягане на стандартите за борба с изпирането на пари в тази индустрия.
Забележително е, че докато отбелязваше първото председателство на Индия в Г-20, министърът на финансите на страната Нирмала Ситхараман призова за международни усилия за регулиране на криптовалутите. Тя призова за координирани усилия „за изграждане и разбиране на макро финансовите последици“, които биха могли да се използват за реформиране на крипто регулирането в световен мащаб.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.