В сряда индексът Nasdaq Composite претърпя 70-ата си корекция в историята поради нарастващата доходност на дългосрочните държавни ценни книжа, която увеличи разходите по заемите и натежа върху акциите.
В началото на годината технологичният Nasdaq се повиши, воден от оптимизма, че Федералният резерв ще се откаже от повишаване на лихвените проценти за борба с инфлацията. През последните месеци обаче акциите бяха подложени на натиск, тъй като Федералният резерв подчерта вероятността от трайно повишаване на лихвените проценти.
В сряда индексът се понижи с 2.4%, затваряйки под границата от 12,922.216 пункта, което представлява спад от над 10% спрямо предишния му връх от средата на юли на ниво 14,358.02 пункта, което отговаря на стандартното определение за корекция.
Робърт Павлик, старши портфолио мениджър, подчерта, че рязкото повишаване на дългосрочната доходност на държавните ценни книжа е изплашило инвеститорите, особено тези с инвестиции в бързоразвиващи се технологични акции.
Павлик сравни въздействието с покупателната способност на печеливш от лотарията, като подчерта разликата между лихвите от 2% и лихвите от близо 10%. Той също така прогнозира, че доходността на 10-годишните държавни облигации ще достигне своя връх от 5.25% до 5.5%, което потенциално може да усложни възстановяването на Nasdaq.
Исторически погледнато, на Nasdaq са били необходими около три месеца, за да покаже подобрение след корекциите, като средната печалба е 14.4% година по-късно.
Щетите бяха най-силно изразени при акциите на бързоразвиващите се технологични компании, като тези на Alphabet Inc. спаднаха с 9.5%, след като печалбите бяха засенчени от слаби резултати в бизнеса на Google Cloud.
Amazon.com Inc. също усети ефекта, като акциите на компанията поевтиняха с 5.6%. Въпреки корекцията Nasdaq остана нагоре с 22.5% за годината, докато Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.3%, а индексът S&P 500 нарасна с 9% през 2023 г. по данни на FactSet.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.