Начало > Други > Имотната криза в Китай и падението на гиганта Evergrande

Имотната криза в Китай и падението на гиганта Evergrande

01.09.2023 15:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Имотната криза в Китай и падението на гиганта Evergrande Източник: https://eebuyersagent.com.au/

Хуи Ка Ян, бивш служител в стоманодобивната промишленост от селски район, първоначално следва проста формула за успех в бизнеса с недвижими имоти. 

Той вземал заеми, за да купи земя, продавал жилища на място, преди да бъдат построени и използвал парите, за да се разплати с кредиторите и да финансира нови проекти за недвижими имоти. 

Тази стратегия се оказва печеливша, тъй като цените на жилищата в Китай се покачват, превръщайки го в най-богатия човек в Китай, а неговата компания China Evergrande Group – в огромна империя за недвижими имоти.

Въпреки това, тъй като Evergrande натрупа все повече дългове, компанията прибягна до нетрадиционни стратегии за генериране на средства. Към 2016 г. някои дъщерни дружества на Evergrande насърчаваха служителите си да купуват финансови продукти от звеното за управление на богатството на групата, за да финансират развитието на недвижими имоти, като някои служители са помолени да изразходват до половината от заплатите си за тези продукти.

Този нетрадиционен подход е само една от няколкото необичайни практики, използвани от Evergrande преди почти пълния ѝ крах през 2021 г. поради нарастващите дългове. 

Хуей е известен като амбициозен бизнесмен, който може да бъде взискателен към служителите си, харизматичен към кредиторите и понякога снизходителен към себе си. Поддържал е екип от лични асистентки, за някои от които се твърди, че са били наети предимно заради външния им вид.

Историята на Evergrande хвърля светлина върху вътрешната работа на китайския гигант в областта на недвижимите имоти – от първите дни на неимоверно високите цени на недвижимите имоти до стремглавия му спад, белязан от щурма на офисите на компанията от страна на разгневени инвеститори на дребно. 

Този спад отразява и по-широките предизвикателства, пред които е изправен китайският пазар на недвижими имоти, който е значителен двигател на икономическия растеж на страната, но сега създава рискове за неговата стабилност.

По последна информация Evergrande отчита значителни загуби и е изправена пред нарастваща съдебна атака, като към юни са заведени над 2,200 съдебни дела с обща стойност на потенциалните задължения от около $73.40 милиарда.

Тази криза в китайския сектор на недвижимите имоти е сериозно предизвикателство за администрацията на президента Си Дзинпин и политиците, което идва в момент, когато китайската икономика вече се бори с отслабеното вътрешно и външно търсене.

Опасенията за разпространение на заразата във финансовия сектор на Китай и в по-широката икономика натежаха на световните пазари. Правителството не е коментирало съдбата на Evergrande и ситуацията остава несигурна, а кредиторите и инвеститорите следят внимателно развитието на събитията.

Пътят на Хуи Ка Ян от селско село до най-богатия човек в Китай беше забележителен, но сега той е предупредителен пример за потенциалните капани на китайския пазар на недвижими имоти и за стратегиите с голям ливъридж в условията на икономически предизвикателства.

Източник: Reuters

Снимка: https://eebuyersagent.com.au/

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Робърт Кийосаки очаква възход за среброто през тази година

Робърт Кийосаки, добре известен със своите инвестиционни съвети и открито присъствие в социалните медии, наскоро измести фокуса си от Биткойн и злато към сребро.

04.04.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Какво следва за Биткойн и крипто пазара след обявяването на митата от Доналд Тръмп?

Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.

04.04.2025 18:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

DeFi сферата регистрира спад по този показател през първото тримесечие на годината – на какво се дължи?

DeFi секторът бе изправен пред турбулентно бурно начало на 2025 г., като общата заключена стойност (TVL) спадна до $156 милиарда до края на първото тримесечие.

04.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Акциите в САЩ се сринаха на фона на митата и глобалните разпродажби

В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.

04.04.2025 9:01 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.