Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл подчерта в сряда, че технологичната трансформация е тук, за да остане във финансовия сектор и че ще са необходими нови регулации.
Пауъл разкри каква е представата за това как Съединените щати ще управляват пазара по време на презентация на срещата на върха за иновации на Bank of International Settlements относно цифровите валути на централната банка.
“Дигиталната ера не беше взета предвид при създаването на нашите настоящи регулаторни структури”, каза служителят на Фед.
“Ще има ревизии на настоящите закони и разпоредби, както и създаване на изцяло нови правила и структура, ако централните банки, стабилните монети и цифровите валути трябва да бъдат приложени”, каза той по време на дискусия на кръгла маса за CBDC на срещата на върха на BISI.
Не пропускай: Тайланд забранява транзакции с криптовалути
Пауъл отбеляза, че нововъзникващите форми на цифрови пари, като криптовалути и стабилни монети, представляват заплаха за финансовата система на САЩ и ще наложат приемането на допълнителни мерки за защита на потребителите.
Той потвърди позицията си, че криптовалутата трябва да се придържа към предпоставката “същата дейност, същата регулация”. Той предложи регулиране на издателите на стабилните монети, като банките, през октомври 2021 г.
“Стабилните монети функционират подобно на фондовете на паричния пазар. Те са подобни на банковите депозити… и е разумно да бъдат контролирани по подобен начин, същата дейност, същата регулация”, заключи той.
Не пропускай: Ето какво разкриват движенията на най-големите Биткойн инвеститори
Въпреки това председателят на Фед призна, че разпределената технология и DeFi имат потенциал да подобрят ефективността на платежната система и да насърчат по-конкурентоспособен финансов сектор.
Това е впечатляващо признание от директора на една от водещите финансови институции в страната. Други агенции и техният персонал също са възприели крипто и блокчейн технологията, въпреки че изглежда всички те се застъпват за някакво ниво на регулация.
Президентът на САЩ Джо Байдън подписа изпълнителна заповед по-рано този месец, нареждаща на Министерството на финансите и други федерални агенции да проведат проучване за въздействието на криптовалутата върху икономическата стабилност и националната сигурност.
Директивата на Байдън стана реалност, тъй като много демократични законодатели, особено Елизабет Уорън от Масачузетс, изразиха притеснения, че криптовалутата може да бъде използвана за заобикаляне на санкциите на САЩ срещу Русия.
Като част от изпълнителния мандат, Министерството на финансите ръководи доклад за CBDC в консултации с министерството на правосъдието, търговията и държавата, както и Службата за управление и бюджет, вътрешна сигурност и директора на националното разузнаване, за да определят дали САЩ трябва да преследват дигитален долар.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.