Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, наскоро присъства на подкаст, в който накратко обсъди вижданията си за Биткойн, заявявайки, че не е „нито тук, нито там“ по отношение на цифровата валута.
Мъск стана доста популярна интернет личност през последните няколко години. Участва в различни подкасти и се превърна в голяма част от „Мем“ общността в интернет. Въпреки това, една от областите, в които възгледите му са само приети, но никога не са потвърдени, е секторът на криптовалутите.
Мъск публикува няколко туита, в които споменава криптовалути като Биткойн , Етериум и дори Dogecoin , за които той каза, че това е неговата любима концепция. Той обаче никога не призна, че е потребител на криптовалути или инвеститор и никога не обяснява действително позицията си – поне досега.
Наскоро Мъск се появи в епизод на „Тhird Row Tesla Podcast“, където той обсъждаше различни теми и криптовалутите в крайна сметка се очертаха като такава. Водещите го попитаха какво мисли за Биткойн и Мъск даде криптичен отговор, като каза, че е „нито тук, нито там“.
За щастие, този път той не каза само това и всъщност подробно сподели възгледите си за криптовалутата, разкривайки, че концепцията му харесва и смята, че тя е „хитра“ транзакции.
Той каза,
Има сделки, които не влизат в баланса на закона. И очевидно има много закони в различни страни. И обикновено за тези транзакции се използват пари в брой. Но, за да се случат незаконни транзакции, паричните средства трябва да се използват и за легални транзакции. Нуждаете се от незаконен мост, който е нелегален. Точно там се намесва криптовалутата.
Мъск призна, че криптовалутата не е изцяло „тъмна“ – намеквайки за използването й в тъмната мрежа – тъй като ако беше така, никой нямаше да може да купува „нормални неща“. Той също така отбеляза, че има места, които вече не приемат пари, което показва, че със сигурност има възможности да се използва криптовалута, законно.
Мъск завърши темата като каза, че може да си представи криптовалутата като заместител на физическите пари, но не и като „основна база данни“, както се изрази основателя на Tesla.
Разбира се, ролята на Биткойн в незаконните транзакции и особено в тъмната мрежа, не е тайна. Всъщност криптовалутите са прекарали повече време в сенките, отколкото наяве. Струва си да си спомним, че те станаха „големи“ едва през 2017 г., когато цената на BTC започна да нараства, като по този начин предизвика най-големия бичи пазар, който се наблюдаваше в цялата крипто история и до днес.
Преди това криптовалутите се използваха от „технологични маниаци“ и онлайн престъпници и имаше много новини за конфискуване на големи количества BTC, след акции на властите срещу потребители и операции от тъмните мрежи.
Въпреки това, Мъск изтъкна, че не се опитва да бъде осъдителен спрямо криптовалутите и всъщност смята, че има много незаконни неща, които не трябва да бъдат незаконни, според него.
С това светът на криптовалутите най-накрая получи официалните възгледи на Илон Мъск за криптовалутите и Биткойн. С други думи изглежда сякаш Мъск вярва, че съдбата на криптовалутите все още не е решена и по-специално тяхната роля в бъдещето на финансите.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.