В четвъртък цените на петрола отбелязаха забележителен спад от около 5%, достигайки най-ниската си стойност от четири месеца насам.
Този спад бе предизвикан от опасенията на инвеститорите относно глобалното търсене на петрол, повлияни от обезкуражаващи икономически данни както от САЩ, така и от Азия.
По-конкретно, фючърсите на сорта Brent се понижиха с 4.6% и се установиха на ниво от $77.42 за барел, докато американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) спадна с 4.9% до $72.90 за барел. И двата вида петрол достигнаха най-ниските си нива от 7 юли насам, като се търгуваха съответно за $76.60 и $72.16, което показва значителен спад.
Според Фил Флин, анализатор в Price Futures Group, който изтъкна преобладаващия песимизъм в графиките, пазарът демонстрира негативни настроения и тенденция. Тези настроения вероятно ще се запазят, освен ако не настъпи съществена промяна, която да им противодейства.
Няколко фактора допринесоха за този спад, включително нарастването на броя на новите молби за помощи при безработица в САЩ, което подсказва за омекване на пазара на труда. Освен това през октомври продажбите на дребно в САЩ отбелязаха спад за първи път от седем месеца, което подсказва забавяне на търсенето поради намаляване на потребителските разходи.
Въпреки че прогнозите на ОПЕК и Международната агенция по енергетика предвиждаха ограничения в предлагането през четвъртото тримесечие, последните данни от САЩ показаха излишък на запаси. Освен това очакваното намаление на дейността на петролните рафинерии в Китай допълнително засили опасенията на инвеститорите. Работата на рафинериите в Китай намаля през октомври поради отслабеното търсене на промишлени горива и по-малките маржове при преработката.
Интересно е, че въпреки това китайските икономически показатели показаха някои положителни тенденции, като увеличеното промишлено производство и растежът на продажбите на дребно надхвърлиха очакванията през октомври.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.