Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън изрази загриженост по повод на две сериозни предизвикателства пред САЩ.
В неотдавнашно интервю за телевизия Bloomberg Даймън изтъкна своята бдителност по отношение на тези изключителни макроикономически фактори и потенциалното им въздействие върху икономиката на САЩ.
Той подчерта опасенията си относно предстоящите „буреносни облаци„, позовавайки се на несигурността относно тяхното време и потенциални последици. Като първо предизвикателство той определи безпрецедентния мащаб на фискалните разходи, които са най-големите в мирно време както в САЩ, така и в световен мащаб.
Това се случва на фона на вече повишените дефицити и въвеждането на количествено затягане (QT) – мярка на политиката, която никога досега не е прилагана. Докато някои очакват QT да протече безпроблемно, Даймън остава скептично настроен и очаква поне известна степен на пазарна волатилност.
Освен това Даймън твърди, че различните дългосрочни фискални инициативи, като например свързаните с цените на петрола, специфичните суровини, зелената икономика и преструктурирането на търговията, вероятно ще допринесат за инфлацията, вместо да я облекчат.
Той изказа предположение, че този инфлационен натиск може да попречи на устойчива тенденция към понижаване на темповете на инфлация, което може да доведе до повишаване на лихвените проценти.
Даймън подчерта, че най-голямата загриженост е от геополитическо естество, съсредоточена около Украйна и свързаната с нея хуманитарна криза. При положение че в непосредствена близост се води война, отнела живота на половин милион души на значително разстояние, ситуацията се усложнява от призрака на ядрения шантаж.
Очаква се последиците от тази криза да се отразят в глобалните отношения, особено в контекста на търговските съюзи между САЩ и Китай. Несигурността относно произхода и развитието на това геополитическо предизвикателство допълнително подчертава неговата значимост.
Освен това Даймън предупреди, че Федералният резерв може да обмисли повишаване на лихвените проценти до нива от 7%, което потенциално може да доведе до състояние на стагфлация, характеризиращо се с бавен икономически растеж, съчетан с инфлация.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.