Home

Икономиката на Русия се представя по-добре от очакваното – ето защо

15.01.2024 13:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиката на Русия се представя по-добре от очакваното – ето защо

В пълен контраст с очакванията на Запада отпреди две години, който предвиждаше икономически срив в Русия заради санкциите и последиците от войната на Владимир Путин в Украйна, сегашното състояние на руската икономика е изненадващо стабилно.

Преди дванадесет месеца западните анализатори прогнозираха икономическо свиване през 2023 г., но Русия отбеляза силен растеж, изпреварвайки доста западни държави, включително Обединеното кралство, като БВП на страната нарасна с над 3%.

Фактори като по-високите цени на петрола и увеличеният износ за Китай и Индия изиграха решаваща роля за предпазването на Русия от очакваната катастрофа.

Излизането на западните компании създаде нови възможности за руските дружества, а строгият контрол върху капитала наложи реинвестиране в страната.

Значителното увеличение на разходите за отбрана, които покриват заплатите на войниците, семейните компенсации и производството на оръжие, допринесе за минибум в икономически необлагодетелстваните региони.

Възникват опасения относно устойчивостта на тази икономическа ситуация. Данните на руското министерство на финансите сочат, че фискалният стимул възлиза на приблизително 5% от БВП, което надхвърля мерките, предприети по време на Ковид пандемията. Очертаващото се предизвикателство се състои в преодоляването на евентуалните разходи, свързани с тези икономически политики. Понастоящем руският президент поставя значителен акцент върху изграждането на военновременна икономика.

Бюджетът за 2024 г. разкрива забележително увеличение на военните разходи, които достигат 6% от БВП за първи път от съветската епоха насам и съставляват 39% от бюджета на Кремъл.

Това разпределение обаче е за сметка на финансирането на здравеопазването и социалното осигуряване. Понастоящем икономиката се характеризира с повишена активност, описана от The Economist като “опасно гореща“, характеризираща се с рекордно ниска безработица (под 3%), 15% ръст на номиналните заплати на годишна база и приблизително 8% инфлация, което предизвика 16% увеличение на лихвения процент от страна на централната банка.

Въпреки тези положителни показатели продължават да съществуват въпроси дали Путин наистина печели. Учените от Йейл Джефри Зоненфелд и Стивън Тиан се противопоставят на преждевременното обявяване на Путин за “победител”, като посочват седем начина, по които войната и напускането на западните компании оказват отрицателно въздействие върху руската икономика.

Сред тях са бягството на таланти и капитали, загубата на западни технологии, намаляването на преките чуждестранни инвестиции, девалвацията на рублата, ограниченият достъп до световните капиталови пазари и значителното намаляване на стойността на активите.

Към днешна дата военната икономика се поддържа от усвояването на сега контролираните от държавата предприятия и държавните разходи.

Тази стратегия обаче се смята за неустойчива в дългосрочен план. Рейчъл Лингаас, главен икономист по санкциите, отбелязва, че комбинацията от война, санкции и политическите реакции на Москва налагат значително напрежение върху руската икономика.

Управлението на икономиката през следващите години се очаква да бъде огромно предизвикателство за Путин, въпреки вероятността от поетапна победа при преизбирането му.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Саудитският престолонаследник ще пропусне следващата среща

Според изявление на Кремъл саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман няма да присъства на предстоящата среща на върха на БРИКС в Русия.

10.10.2024 22:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Джъстин Сън бе избран за министър-председател на Либерландия

Основателят на Tron Джъстин Сън е поел нова роля като министър-председател на Либерландия – самопровъзгласила се микронация, разположена между Хърватия и Сърбия.

10.10.2024 21:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Стабилните монети помагат на латиноамериканците да се справят с инфлацията

Стабилните монети като USDT са се превърнали в основни финансови инструменти в Латинска Америка, подпомагайки гражданите да се справят с продължаващата икономическа нестабилност.

10.10.2024 16:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Собствеността на криптовалути расте сред инвеститорите на дребно в световен мащаб

Притежанието на криптовалути на дребно е нараснало значително от 2020 г. насам, според доклад на Съвета на Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO).

10.10.2024 16:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.