Неотдавнашен доклад на ООН разкрива, че израелската офанзива в ивицата Газа е причинила значителни затруднения в социално-икономическото развитие на Палестина, които се равняват на повече от 20 години спад.
Докладът, съвместен труд на Програмата на ООН за развитие (UNDP) и Икономическата и социална комисия за Западна Азия (ESCWA), подчертава рязкото повишаване на равнището на бедност до 58.4%, като след ескалацията на насилието през октомври в бедност са изпаднали още 1.74 милиона души.
Освен това брутният вътрешен продукт (БВП) е спаднал с 26.9%, което води до загуба на $7.1 милиарда в сравнение с равнищата отпреди войната през 2023 г.
Управителят на UNDP Ахим Щайнер наблегна на продължаващите разходи, свързани с конфликта, като предупреди за безпрецедентни нива на човешки и икономически загуби, които могат да ускорят сериозна криза на развитието на палестинците.
Прогнозите сочат, че ако конфликтът продължи девет месеца, равнището на бедност може да надхвърли 60.7%, като допълнително 1.86 милиона души ще изпаднат в бедност, а БВП може да намалее допълнително с 29%, което ще доведе до общи загуби от $7.6 милиарда.
В доклада се подчертава и потенциалното въздействие върху индекса на човешкото развитие (HDI), като прогнозите сочат, че индексът на Палестина ще се влоши с повече от 20 години, като може да падне до нива, невиждани от 2004 г. насам. Особено тежко е положението в Газа, където прогнозите сочат, че след девет месеца война напредъкът в HDI ще се забави с 44 години.
Изпълнителният секретар на ESCWA Рола Дашти подчерта безпрецедентния мащаб на разрушенията в Газа, като предположи, че регионът може да стане напълно зависим от външна помощ поради загубата на инфраструктура, средства за препитание и институционален капацитет.
Констатациите на оценката съвпадат с други прогнози, като например Съвместната междинна оценка на щетите, изготвена от Световната банка и ООН, която изчислява преките щети за инфраструктурата на Газа на $18.5 милиарда към януари 2024 г., което почти се равнява на целия БВП на държавата през 2022 г.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.