Милиардерът и рисков капиталист Чамат Палихапития заяви, че икономическите реалности ще задължат председателя на Федералния резерв (Фед) Джером Пауъл да намали няколко пъти лихвените проценти.
Той посочи, че има налични доказателства, които сочат, че американците, който разчитат на спестявания са похарчили всичките си средства, принуждавайки ги да си намерят работни места. Палихапития обаче добави, че компаниите не желаят да се разширяват заради продължителния период на високи лихвени проценти от страна на Фед.
Според него 70% от БВП на Америка се формира от потребителски разходи – чрез спестяване или чрез кредитиране. Поради това той очаква завръщане на безработицата, тъй като много хора се опитват да си намерят работа на свития пазар на труда, тъй като вече нямат спестени пари.
Той смята, че увеличаването на безработицата е неизбежно свързано с по-бавен икономически растеж.
Ето защо е възможно тази ситуация, заедно с политическия натиск върху Пауъл, да накара Фед да намали лихвите повече от очакваното. Във връзка с тези фактори ще се наложи повече от едно намаление на лихвите, както предвижда Палихапития, например когато БВП намалява, а същевременно има увеличение на данните за заетостта.
Този анализ на милиардерът предполага, че намаляването на лихвите ще реши проблемите, предизвикани от проблемната икономика, влошена от липсата или ограничените спестявания и оскъдните възможности за заетост.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.