По данни на двама специалисти от университета в Йейл руската икономика в момента е в застой и оцелява благодарение на разформироването на държавните компании.
В статия за Foreign Policy Джефри Зоненфелд и Стивън Тиан оспориха неотдавнашните схващания, представящи президента Владимир Путин като победител през 2023 г., наблягайки на икономическото напрежение, причинено от западните санкции и напускането на мултинационалните корпорации от Русия.
Те предупреждават срещу погрешното схващане, че прехвърлянето на „безполезни“ конфискувани активи от западни фирми на сътрудници на Путин засилва богатството на Русия, като изтъкват различни показатели за икономическите затруднения на страната.
След нахлуването в Украйна през 2022 г. над един милион руснаци, включително най-талантливите специалисти в областта на технологиите, са избягали в други държави, което е изострило недостига на работна ръка от близо 5 милиона души и е подхранило значителна инфлация.
Освен това, позовавайки се на данни от руската централна банка, Зоненфелд и Тиан твърдят, че между февруари 2022 г. и юни 2023 г. от Русия са излезли около $253 милиарда частен капитал. Това напускане, съчетано със загубата на достъп до западни технологии и експертни знания, оказва сериозно въздействие върху руските дружества. Преките чуждестранни инвестиции почти напълно пресъхнаха, което се влоши от строгия капиталов контрол, правещ руските активи на практика безполезни на световните пазари.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ:
БРИКС: 30 държави търсят партньорство със съюза
Наложените санкции прекъснаха връзките на Москва с голяма част от международните финансови институции, като попречиха на руските предприятия да емитират нови акции или облигации на западните пазари.
Зоненфелд и Тиан подчертаха икономическата парализа на Русия, като отбелязаха силната ѝ зависимост от контролираните от държавата предприятия за военната техника, при ограничено производство на готови стоки за световната икономика. Те подчертаха още, че макар да притежава изобилие от суровини, Русия е далеч от икономическа свръхсила поради невъзможността си да замени ресурсите от другаде.
Дори в Кремъл се признава наличието на предстоящи трудности. Управителят на руската централна банка Елвира Набиулина очаква още санкции, предупреждавайки да не се надценява устойчивостта на страната в условията на санкции, което предполага необходимост от готовност за посрещане на бъдещия засилен натиск.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.