Финансовите регулатори на Хонконг преразглеждат законите за криптовалутите, за да стимулират иновациите и да осигурят защита на инвеститорите, с цел градът да се превърне във водещ финтех център.
Министърът на финансите Кристофър Хуей подчерта ангажимента на правителството за непрекъснато актуализиране на крипто регламентите, за да се отрази развитието на пазара и да се отговори на опасенията, че се задушават иновациите или не се защитават инвеститорите.
Настоящият фокус на регулаторния подход на Хонконг е да балансира растежа на пазара със защитата на инвеститорите. Неотдавнашните коментари на Хуи разкриват, че правителството планира да адаптира регулациите, ако е необходимо, за да насърчи иновациите, като същевременно управлява пазарните рискове и волатилността.
Неотдавнашно парламентарно проучване разкри, че има стремеж към ускоряване на процеса на лицензиране на криптоактиви и облекчаване на правилата за посредниците, които ги разпространяват. Хуей увери, че лицензираните субекти могат да разпространяват крипто продукти с просто регулаторно уведомление, заобикаляйки по-сложните модификации за лицензиране.
Въпреки тези усилия, предизвикателствата продължават да съществуват. Няколко големи световни борси, включително OKX и Gate.io, оттеглиха заявленията си за лицензиране поради строгите срокове, наложени от Комисията по ценни книжа и фючърси (SFC). Съгласно новите разпоредби всички платформи за търговия с криптовалути трябва да си осигурят лиценз до 1 юни.
Преди тези промени SFC беше издала предупреждения на компании, участващи в неразрешени дейности с виртуални активи, включително Tokencan за подвеждащи практики, VBIT Exchange за работа без лиценз и HKD.com Corporation за измама на инвеститорите.
Развиващите се крипто регламенти на Хонконг отразяват стратегическите усилия за балансиране на иновациите със защитата на инвеститорите, като целта е да се насърчи сигурна и динамична финансова екосистема, тъй като градът се стреми да се превърне във финтех лидер.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.