Докато индустрията на криптовалутите продължава да се разраства, инвеститорите проявяват все по-голям интерес и все повече правителства обмислят възможността да разрешат на своите граждани да участват в криптопазара.
Всъщност регулаторите на Хонконг обмислят да разрешат на инвеститорите на дребно да участват пряко в инвестирането в цифрови активи. В това отношение от територията заемат отделна позиция от тази на правителството на континентален Китай, съобщи South China Morning Post на 17 октомври.
Според доклада тази промяна се случва на фона на отлива на таланти в областта на финансовите технологии от Хонконг, който подкопава статута на територията като център на крипто индустрията. Този ход изглежда е опит да не изостава от юрисдикции като Сингапур, които са основните конкуренти на Хонконг.
По-рано правителството на Хонконг обяви, че ще разкрие новата си политическа декларация за криптовалутите по време на FinTech Week.
По време на панелна дискусия на InvestHK на 17 октомври Елизабет Уонг, директор на отдела за лицензиране и ръководител на отдела за финтех в Комисията по ценни книжа и фючърси (SFC), заяви, че принципът „една държава, две системи“ е фундаментален за финансовите пазари на Хонконг.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво следва за този алткойн, скочил над 400%?
Коментирайки обмислянето на SFC да позволи на инвеститорите на дребно да инвестират директно в криптовалути, Уонг призна, че индустрията е станала по-регулаторно съобразна.
Имаме четиригодишен опит в регулирането на тази индустрия. (…) Смятаме, че всъщност може би това е добър момент наистина да помислим внимателно дали ще продължим с това изискване за инвестиране само за професионални инвеститори.
Струва си също така да се отбележи, че в Китай има забрана за криптоуслуги, но съществуват и изключения, тъй като наскоро китайски съд постанови, че заинтересованите инвеститори все още могат да търгуват с крипто, стига те да се третират като виртуални активи и да не действат като валута.
Китай остава сред десетте водещи държави по отношение на приемането на криптовалути през последните два месеца. Това гласи доклад, публикуван на 20 октомври от платформата за блокчейн анализ Chainalysis.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.