Хеширащата мощност на Биткойн се възстанови почти напълно само шест месеца след като забраната за криптовалути в Китай отпрати крипто копачите към по-гостоприемни страни.
Въпреки скорошния срив на цените, общият хашрейт на Биткойн възлезе на 180.5 милиона терахаша в секунда, доближавайки се почти до най-високата си стойност от 180.67 милиона TH/s, достигната през май, според данни на Blockchain.com.
Хашрейтът се понижи по-рано тази година след репресиите на Китай срещу сектора, като на 3-ти юли падна с над 50% до 84.79 милиона TH/s, най-ниското ниво от септември 2019 г., въпреки че оттогава се възстановява стабилно.
Междувременно трудността при копаене на Биткойн се очаква да се увеличи с около 7% при следващата корекция, която вероятно ще се случи този уикенд, според данни от BTC.com.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Бразилия обмисля да не облага с данък зеленото копаене на Биткойн
Китай ограничи индустрията за добив на криптовалути от по-рано тази година. По-специално, на 24-ти септември Националната комисия за развитие и реформи – водещият икономически плановик в страната – съвместно издаде известие с 10 други власти за прилагане на засилена забрана за копаене на криптовалути.
В съвместното известие властите ясно заявиха, че възнамеряват да категоризират добива на криптовалути така, че да забранят инвестициите в сектора. Последните опити на Китай да подрине сектора включват откриване на копачите чрез IP адреси.
Например, Qihoo 360, китайска интернет компания, най-известна със своите антивирусни софтуерни програми, е изградила система, която може да помогне на китайското правителство да проследява дейностите за копаене на криптовалута. Компанията заяви миналата седмица, че е открила 109,000 активни IP адреса за копаене на средна дневна база през ноември, главно в провинциите Гуандун, Дзянсу, Джъдзян и Шандон.
Ново национално проучване разкри изненадваща промяна в нагласите на американците към паричната политика и националните активи: Мнозинството вече подкрепя добавянето на Биткойн към резервите на страната.
Едно смело ново предложение би могло да промени начина, по който са представени най-малките единици на Биткойн, отбелязвайки промяна, която според поддръжниците би опростила употребта и би се съчетала по-добре с начина, по който протоколът действително работи.
Неотдавнашният скок в цената на Биткойн не само поднови ентусиазма на глобалните инвеститори, но и отново постави в центъра на вниманието смелата финансова авантюра на една малка страна.
В корпоративните финанси се заражда тиха революция, в която притежаването на Биткойн не се разглежда като спекулативно, а все повече като стратегическа необходимост.